Implanty jąder
Rak jąder dotyka głównie mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia, rzadziej starszych i często prowadzi on do usunięcia jąder. Chirurgia plastyczna, która powstała by korygować defekty ciała i w tym przypadku ma wiele do zaoferowania.

Wszczepianie implantów jąder dokonywane jest w dwóch sytuacjach: w przypadku usunięcia jąder, które było następstwem choroby nowotworzej i u osób z wrodzonym brakiem jąder.
Sam zabieg jest dosyć nieskomplikowany. Chirurg zastępuje jądro silikonowym implantem - dostępne są różne rozmiary, więc symetria jąder zostaje zachowana. Ostatnie badania pokazały, pacjenci często nie informują swoich partnerów o posiadaniu implantu jądra przez wiele lat.
Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej i trwa około 20-30 minut. Golenie skóry moszny wykonywane jest najczęściej bezpośrednio przed zabiegiem. Poprzez niewielkie nacięcie na bocznej powierzchni moszny urolog warstwowo otwiera mosznę przygotowując miejsce dla protezy. Po dokładnej hemostazie implant jąder jest umieszczany w mosznie i doszywany tak aby nie przemieszczał się. Kolejnym krokiem jest kontrola krwawienia i warstwowe zeszycie moszny. Operację kończy założenie jałowego opatrunku.
Jak dobierać wielkość implantów jąder?
Wielkość implantu dobierana jest na podstawie objętości zdrowego jądra wyliczonej w badaniu USG moszny. Większość producentów produkuje trzy wielkości implantu: mały, średni i duży.
Rodzaje implantów jąder
Implanty wypełnione solą fizjologiczną
Implanty wypełnione solą fizjologiczną nadają naturalny kształt mosznie. Implanty jąder tego typu doskonale imitują naturalne jądra, ponieważ ważą tyle samo, mają identyczny kształt oraz miękkość. Protezy dostępne są w czterech rozmiarach:
- bardzo malutkie tzw. XS,
- małe tzw. S,
- średnie tzw. M,
- duże tzw. L.
Implanty wypełnione żelem silikonowym
Implanty wypełnione żelem silikonowym są droższe od tych wypełnionych solą fizjologiczną. Ich stanowczą przewagą jest naturalna i przyjemna w dotyku konsystencja. Ponadto, powyżej opisane implanty zawierają kawałek usuwalnego teflonu tzw. rynienkę, dzięki której naprowadzana jest igła do dopełniania protezy. W związku z powyższym nie istnieje niebezpieczeństwo jego nieprawidłowego przekłucia. Implanty te charakteryzuje również dodatkowa warstwa ochronna i gładka powierzchnia.
Implanty wypełnione wysoko polimeryzowanym silikonem
Implanty wypełnione wysoko polimeryzowanym silikonem są wzmocnione u nasady, co pozwala na solidne zamocowanie implantu poprzez umieszczenie na nim szwu. Protezy tego typu dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia dopasowanie ich do potrzeb każdego pacjenta. Tego rodzaju implanty są twardsze od tych wypełnionych żelem silikonowym. Charakteryzuje je również dodatkowa bariera ochronna i gładka powierzchnia.