Jak postępować podczas pooperacyjnej rekonwalescencji? • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje
  1. Operacje plastyczne
  2. Jak postępować podczas pooperacyjnej rekonwalescencji?
Jak postępować podczas pooperacyjnej rekonwalescencji?

Jak postępować podczas pooperacyjnej rekonwalescencji?

  • 01/03/2023
  • 0 lajków
  • 2037 wyświetleń
  • 0 komentarzy

Często zabiegi chirurgii plastycznej wykonuje się u osób, które uległy wypadkom, albo borykającym się z chorobami powodującymi zniekształcenie twarzy. Wtedy operacja może sprawić, że wygląd pacjenta ulegnie diametralnej zmianie, do tego nawet stopnia, że ciężko byłoby w nim rozpoznać osobę sprzed zabiegu.

Jesteśmy bardzo przywiązani do swojej tożsamości, w tym, nawet jeśli go nie lubimy – do swojego wyglądu. Inne odbicie w lustrze może być dla pacjenta czymś naprawdę traumatycznym, ponieważ nagle – nie poznajemy twarzy, z którą dotąd żyliśmy.

Dlatego rekonwalescencja psychiczna może potrwać nawet dłużej, niż fizyczna. Niezwykle ważne w tym okresie są pomoc i wsparcie rodziny i najbliższych. Warto także skorzystać z porady psychologa lub psychiatry, który pomoże przebrnąć ten trudny okres. Pacjentowi należy umożliwić przyzwyczajenie się do nowego wyglądu.

Okres dochodzenia do siebie po rekonwalescencji fizycznej zależy od tego jaką część ciała poddaliśmy zabiegowi i w jakim stopniu została ona zmieniona. Ponadto każdy organizm zachowuje się odmiennie, więc w zależności od danego przypadku rekonwalescencja może się wydłużyć, bądź skrócić.

Implanty piersi

Największe trudności sprawia powiększanie piersi. Okres po zabiegu charakteryzuje bolesność klatki piersiowej i uniemożliwienie wykonywania części ruchów, na przykład podnoszenia rąk do góry. Taki stan utrzymuje się przez około trzy tygodnie. Należy też pamiętać o tym, że niedozwolone jest wtedy dźwiganie.

Generalnie zasadą przy różnego rodzaju zabiegach jest ograniczenie aktywności ruchowej przynajmniej do momentu zdjęcia szwów i duża ostrożność aż do wygojenia się blizn, czyli około półtora miesiąca. Nie tylko przy poprawianiu biustu, ale i przy innych operacjach ważne jest uważanie na siebie, aby nie złapać nawet najdrobniejszej infekcji. Banalne dla zdrowego ciała „wstrząsanie” przy kichaniu, czy kaszlu może spowodować naderwanie szwów i ból, nie wspominając już o tym, że po operacjach plastycznych twarzy, a głównie nosa katar potrafi być prawdziwym dramatem.

Jeśli chodzi właśnie o zabiegi dokonywane na twarzy, należą one do tych mniej bolesnych, jednakże tym co najbardziej przeszkadza pacjentom są sińce i obrzmienia, utrzymujące się minimum przez okres od dwóch tygodni do 4 tygodni. W przypadku nosa, taki wygląd trwa nieraz i dłużej.

Przy liftingu cięcia często są dokonywane za linią włosów, tam też znajdą się szwy. Jedną z podstawowych zasad rekonwalescencji jest niedopuszczanie do zawilgotnienia szwów. O ile więc jesteśmy w stanie sobie poradzić z kąpielą, przy myciu włosów będziemy potrzebować pomocy.

Blizny po operacji plastycznej twarzy

Warto też wspomnieć o kwestii, którą wiele osób pomija. Niezależnie od tego, czy poddaliśmy się drobnemu zabiegowi natury estetycznej, jak wycięcie pieprzyka, czy też poważniejszej operacji, przez okres przynajmniej dwóch, trzech miesięcy nie możemy wystawiać blizn na promieniowanie słoneczne. Opalanie się może bowiem spowodować, że blizny ściemnieją i zostaną nam na trwałe. Nawet, jeśli już po kilku miesiącach zdecydujemy się na kąpiele słoneczne, operowane miejsca należy smarować wysokimi filtrami.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów niwelujących blizny pooperacyjne. Są naprawdę skuteczne, pod warunkiem, że stosujemy je regularnie i w odpowiednim odstępie czasu od operacji. Jeśli nie całkiem wygojoną bliznę zaczniemy smarować jakimś specyfikiem grozi to jej ropieniem.

Najważniejsze jednak po operacji plastycznej jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Tylko on może, znając konkretny przypadek, zalecić odpowiedni sposób postępowania.

  • Udostępnij:

Dodaj komentarz