Młodsze spojrzenie: Korekcja powiek

Młodsze spojrzenie: Korekcja powiek

Dobry krem pod oczy to już za mało? Nie pomagają też wizyty u kosmetyczki, a oczy każdego ranka wyglądają na zmęczone? Interwencja chirurga plastyka może przywrócić spojrzeniu młody wygląd.

Opis zabiegu

Operację powiek górnych można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci znoszą zabieg bezboleśnie. Polega ona na wycięciu skóry powiek i jeśli to potrzebne, usunięciu powstałych przepuklin tłuszczowych. Następnie chirurg zszywa skórę i nakleja niewielki opatrunek z cienkich plastrów – oko można otwierać zaraz po operacji. Zabieg trwa od 40 minut do godziny. Szwy zdejmowane są po pięciu dniach.

Dla kogo

Zabieg może być wykonany u osób u których obserwuje się nadmiar skóry na powiekach, która przeszkadza w nakładaniu makijażu, ogranicza pole widzenia, powoduje uczucie ciężkości powiek. Objawy te często obserwuje się w wieku 40-50 lat.

Przygotowanie

Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologię i koagulogram, co pozwoli ocenić, czy nie ma zaburzeń krzepnięcia. Na dwa tygodnie przed operacją nie powinno przyjmować się niektórych leków (np. aspiryny, polopiryny), które zmniejszają krzepliwość krwi, ponieważ mogą powstać
krwiaki i gojenie jest gorsze. Na operacje warto wziąć ciemne okulary – przydadzą się po zabiegu.

Przeciwwskazania

Operacji górnych powiek nie można wykonywać u osób przyjmujących na stałe doustne leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem są również choroby tarczycy, zespół suchego oka, choroby siatkówki. W przypadku chorób oczu należy skonsultować się z okulistą.

Po zabiegu

Po operacji przez pierwsze 3-4 dni należy unikać pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania. Nadmierne wytężanie wzroku nasila obrzęki i przedłuża gojenie. Nakładanie makijażu możliwe jest po ok 7-10 dniach.

Dodatkowa pielęgnacja

Tuż po operacji warto stosować okłady schładzające na powieki, w domu można robić okłady z herbatki rumiankowej schłodzonej w lodówce. Często chirurg plastyk przepisuje krople do oczu zapobiegające sklejaniu się rzęs.

lek. med. Łukasz Ulatowski
– chirurg plastyk, chirurg ogólny, absolwent II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, członek Światowego i Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Chirurgii Plastycznej. Jego droga do chirurgii plastycznej wiodła przez sześcioletnie szkolenie w zakresie chirurgii ogólnej. Zajmuje się mikrochirurgią. Wykonuje między innymi rekonstrukcje nerwów obwodowych, przenoszenie wolnych płatów tkankowych i rekonstrukcje piersi tkankami własnymi.

Zobacz także: Szpital Lux Med w naszym katalogu lekarzy

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!
Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też...
Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Usta doskonałe? Nic prostszego
Powiększenie ust to zabieg niezwykle popularny, jednak czy jego nazwa oddaje w pełni specyfikę tej...