Chirurgia plastyczna ma już ponad 100 lat!

Chirurgia plastyczna jest coraz popularniejsza. Może nie sama chirurgia, jako dziedzina medycyny tylko wśród zwykłych obywateli coraz bardziej popularne stają się operacje plastyczne.

Chirurgia plastyczna ma już ponad 100 lat!

Zwykłym ludziom operacje plastyczne kojarzą się z korektą pewnych rzeczy w naszym ciele, które nam przeszkadzają, które są nie takie, jakie byśmy chcieli mieć. Jest to jak najbardziej właściwy pogląd to chirurgia plastyczna zajmuje się również tym. Jednak, aby troszkę zgłębić wszystko, czym zajmuje się ta dziedzina medycyny musimy sięgnąć troszkę w przeszłość.

Początki chirurgii plastycznej

Jakie były początki chirurgii plastycznej i kiedy wykonano pierwsze operacje plastyczne? Można powiedzieć, że dokładnie nie jesteśmy ocenić, kiedy dokonano pierwszej operacji plastycznej. Niektórzy badacze twierdzą, że pierwsze operacje były wykonywane już w czasach starożytnych jednak trzeba mieć świadomość, że pewnie były to bardzo prymitywne zabiegi często kończące się kalectwem, a nie poprawą. Za czas, kiedy prawdziwa chirurgia plastyczna się rozwijała należy uznać końcówkę XIX wieku.

W tych właśnie czasach zaczęto wykonywać operację, których zadaniem było poprawić wygląd. Pierwszy, który dokonał takiej operacji to niemiecki chirurg Johann Friedrich Dieffenbach, który w 1845 dokonał pierwszej operacji nosa w celach estetycznych. Pierwszy zabieg piersi dokonano dopiero w 1897 roku dokonał tego Alfred Pousson i o dziwo był to zabieg zmniejszenia piersi. Dwa lata później kolejny chirurg Howarda Kelly dokonał plastyki brzucha. Pierwsza książka na temat chirurgii plastycznej została wydana 1907 roku. Rozwój medycyny plastycznej zaczął nabierać tempa.

Wojny

Prawdziwe przyspieszenie nastąpiło jednak w wyniku wojen. Wojny całkowicie zmieniły postrzeganie chirurgii plastycznej. Liczne rany żołnierzy w postaci różnego rodzaju okaleczeń czy poparzeń zmuszały lekarzy do szukania nowych rozwiązań. Bardzo duże zapotrzebowanie na takie operacje pozwoliło wypracować nieznane dotąd metody. Dzięki tym wojennym doświadczeniom zdobytym przez chirurgów zaczęto do chirurgii plastycznej wprowadzać metody nigdy dotąd niestosowane. Były jednak one stosowane już nie do ratowania życia lub zdrowia, a coraz częściej do poprawiania wyglądu pacjentów.

Początkowo z usług chirurgii plastycznej masowo korzystali ludzie zamożni, a w szczególności różnego rodzaju gwiazdy filmu, czy sportu. Jedna z takich osób to na przykład Marlena Dietrich, która zrobiła sobie korektę nosa. Również Marilyn Monroe, która powiększył sobie podbródek używając do tego silikonowej protezy. W związku z tym, że koszty tych operacji były bardzo wysokie korzystali z nich tylko ludzie zamożni.

Rosnąca popularność operacji plastycznych

Kolejnym etapem rozwoju medycyny estetycznej było spowszechnienie operacji plastycznych. Stały się dostępne i popularne. Był to sposób na poprawienie ciała i walkę ludzi z kompleksami, które nie pozwalały im normalnie żyć. Choć do tej pory jest to temat, o którym raczej się nie mówi. Często ludzie nie chcą po prostu mówić o tym, że robiło się ingerencję w swój wygląd. Jednak w obecnych czasach można powiedzieć, że to już nie robi się tajemnicą. Operacje plastyczne stały się normą w coraz bardziej tolerancyjnym społeczeństwie. Już nikt nie robi z tego wielkiego wydarzenia. Nikt już nie ukrywa tego, że dokonał jakichkolwiek korekt i nie wstydzi się o tym mówić.

Chirurgia plastyczna dzisiaj

Obecnie gabinety chirurgii plastycznej są bardzo powszechne. Praktycznie w każdym większym mieście można znaleźć jakiś gabinet, do którego możemy udać się na konsultację. Koszt takich operacji również zrobił się dużo mniejszy. Już nie są to zabiegi dostępne dla ludzi bogatych, ale dla każdego, który ma jakiś kompleks z własnym wyglądem. Chirurdzy plastycznie to fachowcy najwyższej próby. Każdy pacjent przed jakimkolwiek zabiegiem jest dokładnie badany i jest z nim przeprowadzana rozmowa w celu stwierdzenia między innymi czy taki zabieg jest konieczny i co jest przyczyną chęci zmiany wyglądu. Nowoczesna technika spowodowała również, że niektórych korekt dokonuje się teraz dzięki metodą, które kilka lub kilkanaście lat temu jeszcze nie były znane. Chirurgia plastyczna dzięki temu, że staje się tak powszechna znowu nabiera tempa i tak samo jak na początku zeszłego stulecia teraz również rozwija się ona bardzo szybko.

Lekarze, którzy dokonują operacji plastycznych to w pewnym sensie psychologowie, którzy pomagają pacjentom w naprawdę niektórych ciężkich przypadkach przejść przez zabieg plastyczny w miarę bezboleśnie. Trzeba mieć właśnie świadomość, że niektóre operacje plastyczne czy zabiegi są dosyć bolesne. Szczególnie etap po operacji i każdy pacjent musi mieć tego świadomość przed poddaniem się takiej operacji. Chirurdzy plastyczni to jednak lekarze wyjątkowi. Posiadający już wieloletnie doświadczenie w różnego rodzaju operacjach plastycznych powoduje, że człowiek bez obaw może poddać się takiej operacji i nie obawiać się, że coś może pójść nie tak jak powinno. Chirurgia plastyczna w ciągu stu lat przeszła niebywały rozwój. Rozwój, który w obecnej chwili pozwala nam korzystać w pełni z chirurgii plastycznej i poprawiać nie tylko swój wygląd, ale i samopoczucie.

Wpis powstał przy współpracy z właścicielem kliniki Medical Esthetic.

Dr Grzegorz Turowski
Chicago North Shore, 9843 Gross Point Road, Skokie IL, 60076

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Kliniki chirurgii plastycznej za granicą – gdzie i za ile?
Coraz więcej kobiet decyduje się na poprawę swojego wyglądu. Operacje plastyczne to zdecydowanie...
Uwaga! Ruszył PROJEKT ZMIANA
Program skierowany jest dla kobiet, które chcą diametralnie odmienić swoje życie. Nagrodą dla...
Lśnij w noc sylwestrową! Najskuteczniejsze zabiegi upiększające
Wejście w 2019 bez urodowych bolączek i kompleksów jest jeszcze możliwe. Staw im czoła i wkrocz w...
Chirurgia plastyczna ma już ponad 100 lat!
Chirurgia plastyczna jest coraz popularniejsza. Może nie sama chirurgia, jako dziedzina medycyny...