Nielegalne operacje plastyczne

Nielegalne operacje plastyczne

Nielegalne operacje plastyczne to temat, który staje się coraz bardziej popularny. Z roku na rok rośnie liczba zabiegów wykonywanych poza wyspecjalizowanymi gabinetami kosmetycznymi czy klinikami. Kobiety na całym świecie ryzykują zdrowiem, a nawet swoim życiem, by stać się atrakcyjne. Nie dysponując odpowiednimi środkami, decydują się na zabiegi u niewykwalifikowanych osób. Niestety tego rodzaju błędy słono kosztują.

Czemu tak się dzieje? Kobiety chcą po prostu usunąć jakiś defekt lub po prostu dobrze wyglądać w bikini czy sukience. Inne żyją marzeniami o roli w filmie bądź modelingu. Zmiana wygląda ich zdaniem może pomóc, jednak nie każdego stać na skorzystanie z usług fachowca. Z tego względu wybierają tańsze formy poradzenia sobie z tym problemem.

Czytaj także: Afery z wadliwymi implantami piersi ciąg dalszy

Obecnie panuje moda na modelowanie pośladków. Zabieg kosztuje od 7000-9000 zł, co za tym idzie, "w cenie" są nielegalne iniekcje w pośladki. W Stanach Zjednoczonych, tego typu zastrzyki doprowadziły do zgonów aż w sześciu stanach: Alabamie, Nevadzie, Florydzie, Nowym Jorku, Georgii i Pensylwanii.
Preparat, który był wstrzykiwany to silikon przemysłowy. Operacje tego rodzaju, jeśli nie kończą się śmiercią, prowadzą do zakażeń a te z kolei np. do amputacji kończyn.

Innym preparatem wstrzykiwanym "na własną rękę" jest olej spożywczy. Po wykonaniu zastrzyku często nie ma żadnych objawów. Dopiero po jakimś czasie zdarza się, że wstrzyknięta substancja zaczyna puchnąć.

Jaki jest wniosek? Nie warto, ponieważ później czekają nas kosztowne reoperacje, które nie gwarantują powrotu do naturalnego wyglądu.

Najgłośniejszy przypadek miał miejsce w USA. Nielegalne praktyki stosowała "klinika", której właścicielka za praktykowanie medycyny estetycznej bez licencji trafiła do więzienia. Pośladki i biodra "pacjentek" były powiększane mieszanką cementu, oleju i kleju. Panie po iniekcji tego rodzaju substancji trafiły w końcu do szpitali, gdzie lekarze walczyli o ich życie. Właścicielka usłyszała także zarzut doprowadzenia do poważnego uszkodzenia ciała.

Czytaj także: 10 nieudanych operacji plastycznych gwiazd

W Polsce również zdarzały się przypadki nielegalnych praktyk medycyny estetycznej. Nadal toczy się śledztwo dotyczące nieudanej operacji plastycznej, która została wykonana w Gdańsku. Dla 31-letniej Szwedki operacja powiększenia piersi skończyła się ciężkim uszkodzeniem mózgu. Po medialnych doniesieniach wojewoda pomorski przeprowadził kontrole w Centrum Traumatologii. Ustalono wówczas, że operacje plastyczne przeprowadzane były nielegalnie, bo placówka nie miała uprawnień do tego typu działalności. Jak donosi portal Gazeta.pl, w ostatnich dwóch latach w klinice zrobiono 78 nielegalnych operacji. Oprócz zabiegów chirurgii plastycznej były wśród nich także operacje okulistyczne.

Niestety nie ma dokładnych statystyk mówiących o tych nielegalnych procederach. Jedno jest pewne - rośnie liczba śmiertelnych przypadków, która świadczy o tym, że coraz więcej zabiegów wykonywanych jest w nielegalnych "klinikach". Tego rodzaju obiekty, nie posiadają odpowiednio wykwalifikowanej kadry czy odpowiednich warunków do przeprowadzania zabiegów. Często "kliniki" okazują się prywatnym domem czy pokojem hotelowym.

Wybierając podejrzanie tanie oferty warto pamiętać, że ryzykujemy nie tylko utratę pieniędzy, ale także zdrowia lub życia.

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Lśnij w noc sylwestrową! Najskuteczniejsze zabiegi upiększające
Wejście w 2021 bez urodowych bolączek i kompleksów jest jeszcze możliwe. Staw im czoła i wkrocz w...
Operacje plastyczne a koronawirus
Pandemia przewróciła dotychczasowe życie do góry nogami. Jej straszne skutki są odczuwalne dla...
Botoks Party, czyli połączenia świetnej zabawy i profesjonalnych zabiegów upiększających
O botoksie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego serwisu. Jest to jeden z...
Sprawdź, jak może wyglądać Twoje ciało po zmianach
Operacjom plastycznym coraz częściej poddają się kobiety, które chcą poprawić nie tylko swój wygląd...
Infografika: Najpopularniejsze operacje plastyczne w 2013 roku
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons) opublikowało...