Lipoliza iniekcyjna – jak działa i czy warto?

Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny sposób na pozbycie się miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, który może stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznej liposukcji. Jest zabiegiem nieinwazyjnym i wiąże się z minimalnymi powikłaniami pozabiegowymi. Poniżej wyjaśniamy, czym jest lipoliza iniekcyjna, kiedy warto się na nią zdecydować i czy faktycznie jest skuteczna.

Lipoliza iniekcyjna – jak działa i czy warto?

Gdy dieta i ćwiczenia nie przynoszą zadowalających efektów, szukamy innych sposobów na skuteczne pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ta niestety jest trudna do zlikwidowania, zwłaszcza jeśli ma charakter miejscowy. W takim przypadku z pomocą przychodzi liposukcja, dzięki której możliwe jest szybkie zredukowanie tłuszczu zlokalizowanego na brzuchu, boczkach, udach czy nad kolanami. Jednak nie każdy chce lub może poddać się inwazyjnemu zabiegowi. Dlatego nowoczesna medycyna estetyczna oferuje bardziej bezpieczny i komfortowy zabieg, czyli właśnie lipolizę iniekcyjną.

Lipoliza iniekcyjna – co to jest?

Lipoliza iniekcyjna to nieinwazyjny zabieg polegający na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową fosfatydylocholiny (w skrócie PPC) lub/i deoksycholanu sodu (DOC). Substancje wnikają do komórek tłuszczowych, prowadzą do ich rozpadu i przekształcają tłuszcz w łatwiejszą do metabolizowania formę. Ta następnie jest transportowana przez układ limfatyczny do wątroby, w której zostaje metabolizowana. Powstające w ten sposób produkty przemiany materii usuwane są z organizmu wraz z moczem. Efektem działania substancji jest stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, zmniejszenie obwodów ciała.

W przeciwieństwie do klasycznego odsysania tłuszczu lipoliza iniekcyjna nie jest zabiegiem inwazyjnym, ponieważ można ją przeprowadzić bez podawania narkozy i bez wykonywania chirurgicznych cięć. Dzięki temu organizm pacjenta nie jest dodatkowo obciążany, a przy tym znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań czy blizn. Ponadto szybki i bardziej efektywny jest również proces rekonwalescencji.

Substancje wykorzystywane do zabiegu lipolizy iniekcyjnej

PPC to substancja na bazie lecytyny, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Co więcej, w medycynie jest z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu zatorów tłuszczowych. Działanie substancji polega na rozpuszczeniu błon komórek tłuszczowych, dzięki czemu może swobodnie wniknąć do ich wnętrza, a następnie doprowadzić do ich rozpadu. Warto również wiedzieć, że fosfatydylocholina jest całkowicie bezpieczna dla organizmu i nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.

Deoksycholan sodu to sól sodowa kwasu dezoksycholowego, a więc główny składnik kwasów żółciowych. Działa jak biologiczny detergent, bowiem jego zadaniem jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Wraz z PPC rozpoczynają szereg reakcji, które wywołują miejscowy stan zapalny, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów w zakresie redukcji tłuszczu.

Warto wspomnieć, że niektórzy producenci wzbogacają środek do lipolizy iniekcyjnej o L-karnitynę, która przyspiesza metabolizowanie tłuszczów. Wybór preparatu, który zostanie podany pacjentowi, jest dobierany indywidualnie po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu zdrowotnego.

Lipoliza iniekcyjna – dla kogo?

Lipoliza iniekcyjna to idealny zabieg dla tych, którzy zmagają się z niechcianą tkanką tłuszczową. Chodzi zwłaszcza o tę zlokalizowaną w problematycznych rejonach, która najczęściej jest oporna na dietę i ćwiczenia. Lipoliza może

 • zatem pomóc w walce:
 • z drugim podbródkiem,
 • workami pod oczami,
 • fałdami na plecach,
 • „bryczesami”,
 • boczkami,
 • wystającym brzuchem,
 • fałdkami nad lub pod pośladkami,
 • ginekomastią,
 • cellulitem,
 • tkanką tłuszczową zlokalizowaną na udach lub pośladkach,
 • zniekształceniami po liposukcji.

Jak wygląda zabieg?

W zależności od rejonu ciała zabieg zwykle trwa od 30 do 60 minut. Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje substancję w miejsce, w którym ma zostać zredukowana tkanka tłuszczowa. Choć procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort.

Lipoliza jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, warto jednak wiedzieć, że tuż po wstrzyknięciu preparatu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, a także pieczenie i swędzenie. To normalna reakcja organizmu na toczący się w tkance stan zapalny, który pozwala uzyskać zadowalające efekty. Taki stan może utrzymać się przez kilka dni, dlatego dopiero po tym czasie i zejściu opuchlizny możliwa jest ocena efektów zabiegu.

Nierzadko, w celu zmniejszenia pozabiegowego dyskomfortu oraz przyspieszenia metabolizowania i wydalania tłuszczu, zaleca się pacjentowi przeprowadzenie drenażu limfatycznego.

Kiedy zobaczysz efekty zabiegu?

Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku dniach od wstrzyknięcia preparatu odpowiedzialnego za redukcję tkanki tłuszczowej, jednak na pełen rezultat należy poczekać zwykle do trzech tygodni. Pacjenci najczęściej są zadowoleni z efektów, jakie udało się osiągnąć już po pierwszym zabiegu, ale dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów lipolizę iniekcyjną można powtarzać. Najlepsze efekty otrzymuje się po przeprowadzeniu trzech serii w 6-8 tygodniowych odstępach.

To, czy będzie potrzebne powtórzenie kuracji, zależy od miejsca zabiegowego, ilości tkanki tłuszczowej oraz indywidualnych predyspozycji organizmu. W miejscach takich jak drugi podbródek, worki pod oczami czy fałdki nad kolanami zwykle wystarcza jeden zabieg. Natomiast w przypadku brzucha, boczków czy ud często niezbędna jest seria zabiegów.

Jakie efekty uzyskasz dzięki lipolizie iniekcyjnej?

Lipoliza doskonale radzi sobie z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową. Efekty zabiegu to przede wszystkim:

 • wymodelowana sylwetka,
 • zmniejszenie obwodu brzucha,
 • redukcja boczków,
 • redukcja tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud,
 • lifting twarzy,
 • zmniejszenie cellulitu,
 • wyostrzenie rysów twarzy,
 • wymodelowanie pośladków.

Co więcej, lipoliza iniekcyjna za sprawą ukłuć stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki zainicjowaniu procesów naprawczych poprawia się mikrokrążenie i następuje regeneracja skóry. W efekcie jest ona wyraźnie odmłodzona, a także poprawia się jej jędrność i elastyczność.

Zalecenia po zabiegu lipolizy iniekcyjnej

Po zabiegu należy unikać aktywności fizycznej, osłaniać miejsca wkłucia, a także nie zdrapywać strupków. W tym okresie gojenia warto ściśle przestrzegać higieny i przemywać miejsce zabiegowe delikatnymi środkami do mycia. Nie zaleca się korzystania z basenu, solarium czy długiej ekspozycji na słońce. Dobrze jest za to wykonać drenaż limfatyczny, który wspomoże metabolizm i wydalanie komórek tłuszczowych z organizmu.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu lipolizy iniekcyjnej

Zabieg lipolizy posiada sporo przeciwwskazań, do których należą:

 • otyłość,
 • niepełnoletniość pacjenta,
 • schorzenia wątroby i nerek,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • padaczka,
 • zaburzona krzepliwość krwi,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • cukrzyca,
 • infekcje skórne w miejscu zabiegowym,
 • alergia na którykolwiek składnik preparatu,
 • gorączka,
 • stwardnienie rozsiane,
 • stałe przyjmowanie aspiryny lub leków przeciwzakrzepowych.

Osoby, które chcą pozbyć się problematycznej tkanki tłuszczowej, a jednocześnie nie mają przeciwwskazań do skorzystania z lipolizy iniekcyjnej, powinny przynajmniej rozważyć skorzystanie z takiego zabiegu. Jest bezpieczny i skuteczny, a co za tym idzie, może odczuwalnie zwiększyć zadowolenie ze swojego wyglądu.

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Lipoliza iniekcyjna – jak działa i czy warto?
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny sposób na pozbycie się miejscowo zlokalizowanej tkanki...
Jak żyć po liposukcji?
Liposukcja jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który powinien być traktowany jako metoda...
Własny tłuszcz. Sposoby na jego wykorzystanie
Tkanka tłuszczowa to nasz wróg. Ciągle szukamy sposobów na pozbycie się jej nadmiaru. Stosujemy...
Liposukcja. Fakty i mity
Liposukcja zwana także lipoplastyką jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie...
Liposukcja kawitacyjna
Liposukcja kawitacyjna jest zabiegiem odbywającym się bez ingerencji skalpela. Operacja uważana...