Implanty jąder

Rak jąder dotyka głównie mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia, rzadziej starszych i często prowadzi on do usunięcia jąder. Chirurgia plastyczna, która powstała by korygować defekty ciała i w tym przypadku ma wiele do zaoferowania.

Implanty jąder

Wszczepianie implantów jąder dokonywane jest w dwóch sytuacjach: w przypadku usunięcia jąder, które było następstwem choroby nowotworzej i u osób z wrodzonym brakiem jąder.

Sam zabieg jest dosyć nieskomplikowany. Chirurg zastępuje jądro silikonowym implantem - dostępne są różne rozmiary, więc symetria jąder zostaje zachowana. Ostatnie badania pokazały, pacjenci często nie informują swoich partnerów o posiadaniu implantu jądra przez wiele lat.

Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej i trwa około 20-30 minut. Golenie skóry moszny wykonywane jest najczęściej bezpośrednio przed zabiegiem. Poprzez niewielkie nacięcie na bocznej powierzchni moszny urolog warstwowo otwiera mosznę przygotowując miejsce dla protezy. Po dokładnej hemostazie implant jąder jest umieszczany w mosznie i doszywany tak aby nie przemieszczał się. Kolejnym krokiem jest kontrola krwawienia i warstwowe zeszycie moszny. Operację kończy założenie jałowego opatrunku.

Implanty jąder

Jak dobierać wielkość implantów jąder?

Wielkość implantu dobierana jest na podstawie objętości zdrowego jądra wyliczonej w badaniu USG moszny. Większość producentów produkuje trzy wielkości implantu: mały, średni i duży.

Rodzaje implantów jąder

Implanty wypełnione solą fizjologiczną

Implanty wypełnione solą fizjologiczną nadają naturalny kształt mosznie. Implanty jąder tego typu doskonale imitują naturalne jądra, ponieważ ważą tyle samo, mają identyczny kształt oraz miękkość. Protezy dostępne są w czterech rozmiarach:
- bardzo malutkie tzw. XS,
- małe tzw. S,
- średnie tzw. M,
- duże tzw. L.

Implanty wypełnione żelem silikonowym

Implanty wypełnione żelem silikonowym są droższe od tych wypełnionych solą fizjologiczną. Ich stanowczą przewagą jest naturalna i przyjemna w dotyku konsystencja. Ponadto, powyżej opisane implanty zawierają kawałek usuwalnego teflonu tzw. rynienkę, dzięki której naprowadzana jest igła do dopełniania protezy. W związku z powyższym nie istnieje niebezpieczeństwo jego nieprawidłowego przekłucia. Implanty te charakteryzuje również dodatkowa warstwa ochronna i gładka powierzchnia.

Implanty wypełnione wysoko polimeryzowanym silikonem

Implanty wypełnione wysoko polimeryzowanym silikonem są wzmocnione u nasady, co pozwala na solidne zamocowanie implantu poprzez umieszczenie na nim szwu. Protezy tego typu dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia dopasowanie ich do potrzeb każdego pacjenta. Tego rodzaju implanty są twardsze od tych wypełnionych żelem silikonowym. Charakteryzuje je również dodatkowa bariera ochronna i gładka powierzchnia.

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Ginekomastia - czyli powiększone piersi u mężczyzn
Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu...
Implanty jąder
Rak jąder dotyka głównie mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia, rzadziej starszych i często prowadzi...
Pogrubienie penisa
Mężczyźni stanowią już blisko 30% pacjentów gabinetów chirurgii plastycznej i tak jak kobiety...
Piękno zarezerwowane wyłącznie dla kobiet?
Piękno nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. W miarę upływu wieków mężczyźni zaczęli inaczej...
Medycyna estetyczna mężczyzn
Chirurgia estetyczna mężczyzn wyszła już z cienia taniej sensacji. Nie powalają nikogo informacje...