Operacje plastyczne dzieci

Okazuje się, że chirurgia plastyczna nie jest skierowana tylko do ludzi dorosłych, gwiazd tv czy osób publicznych. Coraz więcej klientów klinik to dzieci, które mają problemy z wadami wrodzonymi.

Operacje plastyczne dzieci

Należy wyjaśnić jedną kwestię. Mianowicie, pod hasłem chirurgia plastyczna kryją się operacje rekonstrukcyjne, korekcyjne i zabiegi kosmetyczne. Zabiegi chirurgiczne uszczęśliwiły już wiele osób, w tym dzieci które odzyskały radość i zdrowie.

Zabiegi chirurgiczne w takich sytuacjach są nie tylko pożyteczne ale i pożądane. W bardzo wielu przypadkach po prostu podnoszą jakość życia dziecka. Trzeba zdać sobie sprawę, że zaniedbanie tego rodzaju leczenie oznacza oszpecenie i piętno do końca życia często połączone z bólem i ogromnym cierpieniem.

Jaką decyzję powinni podjąć rodzice?

Kwestia wad wrodzonych, nieszczęśliwych wypadków i urazów nie stanowi rozterek i tutaj wszyscy są zgodni.
Natomiast w przypadku pozornie mniejszych defektów, np: odstających uszu czy blizny, mających dla dziecka ogromne znaczenie pojawia się wiele wątpliwości. Pozytywna decyzja rodziców dotycząca operacji plastycznej może dosłownie zmienić dziecka życie. Pamiętamy pewnie z czasów dzieciństwa jakiegoś uszatka, a może sami nim byliśmy?

Kiedy przeprowadzać operacje plastyczne u dzieci?

Operacje plastyczne u dzieci powinny być przeprowadzane, jeśli dziecko osiągnie wiek przynajmniej kilku lat. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy taka interwencja chirurgiczna potrzebna jest natychmiast (wiek noworodkowy):

  • wady wrodzone przegrody nosowej,
  • wady wrodzone kończyn,
  • wady wrodzone podniebienia - rozszczep podniebienia czyli zajęcza warga utrudnia przyjmowanie pokarmu i naukę mówienia.

Jakie operacje są najczęściej wykonywane?

Najczęściej wybieranym przez rodziców zabiegiem jest korekta odstających uszu. Jest to zabieg, który stał się powszechnie uznany za "idealny prezent komunijny".

Jak przygotować malucha na operacje plastyczną?

Jest to oczywiście uzależnione od ich wieku. Jeśli są świadome tego co ich czeka to z pewnością powinny zostać przygotowane przez rodziców. Brak rozmowy z dzieckiem czy bagatelizowanie problemu przez rodziców może niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Ważna jest ocena psychologa czy też same badania psychologiczne.

Należy pamiętać, że zabiegi chirurgiczne u dzieci nie powinny być traktowane jako fanaberia rodziców. Podejmując decyzję o operacji plastycznej należy się kierować przede wszystkim dobrem dziecka.

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Powoduje dyskomfort w wykonywaniu...
Operacje plastyczne dzieci
Okazuje się, że chirurgia plastyczna nie jest skierowana tylko do ludzi dorosłych, gwiazd tv czy...
Cellulit
Cellulit to choroba tkanki podskórnej z zachwianiem proporcji między tkanką łączną budującą skórę i...
Liposukcja metodą N.I.L.
Każda kobieta marzy o szczupłej talii, zgrabnych nogach i proporcjonalnej sylwetce. Czasem jednak...