Plastyka ramion

Plastyka ramion

Plastyka ramion jest zabiegiem polegającym na poprawieniu kształtu ramion, ponieważ z biegiem czasu dochodzi do obniżenia elastyczności skóry w tej okolicy.

Również przy większym spadku masy ciała powstaje nadmiar skóry i tkanki podskórnej, co nie wygląda estetycznie. Nadmiar ten można usunąć chirurgicznie w znieczuleniu całkowitym lub ogólnym. Jeżeli skóra nie jest elastyczna, zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej wraz z fałdami skóry ramion. Natomiast, gdy elastyczność jest zachowana, to z reguły odsysa się nadmierną tkankę tłuszczową (liposukcja). Technika podnoszenia ramion jest w dzisiejszych czasach bezpieczniejsza i blizny są znacznie mniej widoczne niż w przeszłości.

Kandydaci kwalifikujący się na plastykę ramion

Ludzie, którzy tracą ogromne ilości masy mają zwykle duże ilości tłuszczu wiszącego pod pachami. Tkanki miękkie ramienia stają się luźne i wówczas skóra w tych partiach przybiera postać obwisłą zw. skrzydłami. Ludzie o smukłej sylwetce także mogą mieć ten problem na skutek starzenia się, bądź uwarunkowań genetycznych. Nawet, jeśli takie osoby będą regularnie ćwiczyły nie zdołają pozbyć się tej obwisłej skóry, która rozwija się w tej części.

Przygotowania do plastyki ramion

Chirurg, do którego się zgłosisz poinstruuje Cię, jakie środki ostrożności powinny być zachowane. Instrukcje te powinny obejmować np. wstrzymanie się od palenia papierosów, ponieważ może mieć ono szkodliwy wpływ na proces gojenia się ran. Twój chirurg także może poprosić o zaprzestaniu przyjmowania niektórych leków, takich jak kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektórych witamin, które mogłyby spowodować zwiększenie ryzyka krwawienia.
Czasami lekarz może zasugerować, przyjmowanie suplementów przed zabiegiem chirurgicznym, aby zmniejszyć obrzęk i zasinienie. Mogą to być produkty, które w składzie mają arnikę lub bromelainę. Dieta wzbogacona w białko może także wzmocnić proces gojenia. Należy skonsultować się z lekarzem, jaki rodzaj schematu żywieniowego dla Ciebie zaleca się przed plastyką ramion.

Zabieg

W zależności od rozległości zabiegu trwa on zwykle od jednej godziny do trzech.
Może on przebiegać w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Zabieg może przybrać formę odsysania tłuszczu w momencie, kiedy skóra ramion jest gładka i ma niewielką ilość fałd. Natomiast zabieg staje się bardziej inwazyjny, gdy obszar ramion jest pokryty znacznie większymi pokładami tkanki tłuszczowej, skóra nie jest zbyt elastyczna oraz jest uszkodzona przez działanie promieni słonecznych.
Nacięcie jest na środku z tyłu ramienia do poziomu nieco powyżej łokcia, aby nie było widoczne w normalnym ułożeniu ręki. Blizny pooperacyjne znajdują się na wewnętrznej części ramion.
Do zabiegu używane są szwy, które następnie podlegają usunięciu w ciągu jednego do dwóch tygodni od zabiegu, jak również szwy rozpuszczalne. Po zabiegu wygładzona skóra ramion nabierze nowego konturu i zalecane jest ostrożne poruszanie się dopiero od trzeciego a nawet czwartego dnia. Aktywność fizyczna jest ograniczona przez dwa do czterech tygodni i w tym czasie uzyskuje się normalny wygląd ramion. Natomiast pełna aktywność fizyczna jak np: uprawiania sportu, opalanie się, następuje po około sześciu do dwunastu tygodniach.

Powrót do formy

Po zabiegu pozostaną obrzęki i zasinienia, ale wymodelowane ramiona od razu staną się widoczne. Może być odczuwalne poczucie dyskomfortu, które można będzie złagodzić za pomocą tabletek przeciwbólowych przepisanych przez lekarza, Wiele szwów rozpuści się, ale te najbardziej absorbujące są przeważnie usuwane w ciągu tygodnia. Można się kąpać już jeden tydzień po zabiegu, a większość osób może wrócić do pracy od dwóch do trzech tygodni po zabiegu.

Ryzyko, jakie niesie za sobą plastyka ramion

Jako powikłanie może wystąpić asymetria ramion lub nieregularne blizny. Natomiast przy każdym zabiegu lekarskim tego typu istnieje możliwość wystąpienia powikłań, które mogą spowodować dłuższy okres rekonwalescencji. Ryzyko, jakie niesie za sobą plastyka ramion obejmuje: zakażenie, krwiaki, ryzyko występujące podczas znieczulania, utrata czucia, bliznowacenie, obrzęk rąk i inne.

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Powoduje dyskomfort w wykonywaniu...
Operacje plastyczne dzieci
Okazuje się, że chirurgia plastyczna nie jest skierowana tylko do ludzi dorosłych, gwiazd tv czy...
Cellulit
Cellulit to choroba tkanki podskórnej z zachwianiem proporcji między tkanką łączną budującą skórę i...
Liposukcja metodą N.I.L.
Każda kobieta marzy o szczupłej talii, zgrabnych nogach i proporcjonalnej sylwetce. Czasem jednak...