Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych

Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe mogą być nieestetyczne, sprawiać ból podczas wielu codziennych czynności, powodować problemy w utrzymaniu higieny czy też mieć wpływ na doznania seksualne.

Rozwiązaniem tych problemów może być labioplastyka która jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu warg sromowych większych lub mniejszych a także ich modelowaniu.

Labioplastyka jest coraz częstszym zabiegiem, nie tylko dla kobiet po porodzie ale i dla wszystkich innych. W ostatnim czasie co raz więcej kobiet zgłasza się do gabinetów aby poprawić wygląd swoich warg, także tego typu zabiegi już nie są tematem tabu. Pacjentki zgłaszające się do gabinetów lekarskich skarżąc się na problemy związane z uprawianiem sportu (nie mogą np. jeździć konno lub na rowerze) czy też na problemy natury codziennej (problem z noszeniem stringów czy założeniem stroju kąpielowego) lub po prostu nie podoba im się wygląd własnych warg sromowych.

Zobacz także: Labioplastyka i waginoplastyka

Jak powinny wyglądać wargi?

Tego nikt nie wie, ponieważ nigdzie nie ma napisanego dokładnego wzorca a każda kobieta jest przecież inna. Wargi sromowe mniejsze powinny zamykać dojście do pochwy, natomiast wargi sromowe większe zakrywać swoje mniejsze imienniczki oraz chronić zewnętrzne organy płciowe, problem pojawia się wtedy gdy wargi sromowe są zbyt uwydatnione i wystają powodując dyskomfort psychiczny lub fizyczny.

Przed zabiegiem

Pacjentki zdecydowane na ten zabieg muszą przygotować się na kwoty rzędu 2,900 -5 tys. zł.
Każda pacjentka musi być pełnoletnia oraz mieć wykonane wszystkie badania które zleci lekarz. Ważne jest to aby pacjentka była możliwie krótko po menstruacji.

Zabieg

Operowana pacjentka jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym a pozycję jaką zajmuje jest podobna to tej z gabinetu ginekologicznego.
Zabieg może być wykonywany laserem lub tradycyjnymi metodami.
Operacja musi być wykonywana bardzo starannie ponieważ są to miejsca mocno ukrwione i unerwione, także zakładanie szwów musi być bardzo dobre a powstałe blizny muszą być w miejscach niewidocznych i nie przeszkadzających pacjentce w przyszłości.
Operacja trwa zazwyczaj 1-2 godziny.

Po zabiegu

Ból po zabiegu nie jest mocny, najczęściej towarzyszy odczucie pieczenia a do domu pacjentka idzie na drugi dzień po operacji. Rana najczęściej goi się bez powikłań a blizny pozostają niewidoczne.
Ważne jest aby prowadzić spokojny tryb życia na czas gojenia się ran, nie zaleca się także długiego siedzenia. Pamiętać należy o częstszym dbaniu o higienę.
Proces gojenia się ran trwa do 1 do 2 tygodni a współżycie można rozpocząć po upływie 6 tygodni.
W okresie pooperacyjnym niezwykle ważny jest kontakt ze swoim chirurgiem w celu kontroli przebiegu gojenia.

Labioplastyka wzbudza wiele kontrowersji. W USA oraz na zachodzie Europy, gdzie lawinowo rośnie ilość takich zabiegów, lekarze zaczynają się martwić ponieważ nikt nie zna zdrowotnych konsekwencji zabiegu jakie mogą wystąpić w przyszłości, nie udowodniono także wpływu takich zabiegów na poprawę życia seksualnego. W świecie gdzie poprawia się praktycznie wszystko, także to miejsce, kobiety chcą zmieniać, więc nie może dziwić fakt iż większość ankietowanych pacjentek poddających się labioplastyce chciały aby ich narządy płciowe wyglądały jak za czasów dojrzewania płciowego.
Jak widać i na tym przypadku podczas wszystkich zabiegów należy zachować rozsądek oraz rozważyć wszystkie za i przeciw.

Czytaj także:

Źródło: www.operacje-plastyczne.pl

Szpital LUX MED
ul. Puławska 455, 02-801 Warszawa

Dołącz do dyskusji