Czy powiększenie piersi jest ryzykowne?

Chyba każda kobiety marzy o pięknych i jędrnych piersiach, stąd też operacje powiększania biustu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W samym tylko 2012 roku wykonano ponad 286 tyś operacji powiększenia piersi (dane z USA). W roku kolejnym ilość tych zabiegów wzrosła o 1%. 

Czy powiększenie piersi jest ryzykowne?

Kobiety mogą skorzystać z kilku sposobów powiększania piersi, jednak w tym artykule skupimy się na dwóch bardzo popularnych metodach powiększania biustu - z użyciem implantów lub własnego tłuszczu. Czy są to procedury zagrażające naszemu zdrowiu? Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu?

O czym powinnyśmy wiedzieć podejmując decyzję o operacji powiększenia piersi?

Decydując się na silikonowe implanty piersi lekarz musi dokonać nacięcia skóry. Sposób z jakiego skorzysta lekarz zależy od budowy anatomicznej pacjentki i jego doświadczenia. Cięcia wykonywane są najczęściej w fałdzie podpiersiowym, w okolicy pachy lub w obrębie otoczki sutkowej. Po nacięciu chirurg stworzy przestrzeń, w której znajdzie się implant. Może ona być zlokalizowana pod gruczołem lub też pod mięśniem piersiowym większym.

Obecnie stosuje się są następujące implanty piersiowe:

  • implanty wypełnione solą fizjologiczną lub żelem silikonowym
  • implanty o różnych rodzajach powierzchni: gładkiej, teksturowanej i pokryte powłoką poliuretanową
  • implanty okrągłe lub anatomiczne

Alternatywą dla powiększenie piersi z pomocą implantów silikonowych jest użycie własnego tłuszczu, jednak w tym przypadku powiększenie nie może być duże. Nie ma możliwość wstrzyknięcia dużej ilości tłuszczu, ponieważ ciśnienie tkankowe rozpycha przeszczepioną tkankę. Zaletą tego rozwiązania jest naturalny wygląd piersi oraz fakt, że nie nosimy w sobie ciała obcego. Równocześnie przeprowadzona liposukcja poprawi naszą sylwetkę, ponieważ chirurg pobiera materiał z ciała pacjentki, np. z fałdu brzusznego czy uda.

W obu przypadkach operacja piersi odbywa się pod całkowitą narkozą. Jest to znieczulenie ogólne (uśpienie). Lek podawany jest zazwyczaj dożylnie przez anestezjologa, który czuwa nad stanem i bezpieczeństwem pacjenta. Znieczuleniu ogólnemu poddaje się co roku miliony ludzi we wszystkich grupach wiekowych przy zabiegach m.in. chirurgicznych, laryngologicznych i innych. 

Porównanie implantów piersiowych

Implanty piersiowe. Pierwsze po lewej to implanty okrągłe, ostatnie - anatomiczne

Bardzo ważną kwestią jest wybór właściwej kliniki lub szpitala. Należy wybierać placówki, które cieszą się dobrą renomą, mają dobre opinie i wyposażone są w odpowiedni i nowoczesny sprzęt.

Przy wyborze kliniki lub lekarza nie należy się kierować tylko ceną zabiegu.

Niezwykle ważną rzeczą jest także doświadczenie chirurga. Warto zapoznać się z jego kwalifikacjami.

Pamiętaj, że:

  • Dobór rodzaju implantu czy jego rozmiaru należy powierzyć ekspertowi, czyli naszemu chirurgowi. To on powinien ocenić jakiego rodzaju, kształtu i wielkości protezy należy zastosować. 
  • Okres rekonwalescencji po zabiegu jest zależny od wielu czynników takich jak: rodzaju wybranego "materiału" do powiększenia piersi czy sposób umieszczenia implantów. Przy użyciu własnego tłuszczu trwa on około 2 - 3 tygodni. Przy użyciu implantów piersi okres wydłuża się do około miesiąca. Należy pamiętać o noszeniu stanika uciskowego i ograniczeniu aktywności fizycznej.
Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Aquafilling bodyline - nowa metoda powiększania piersi
Wiele kobiet marzy o pięknym biuście. W większości przypadków, aby skorygować jego wady trzeba...
A może tak zmniejszyć piersi?
Operacje plastyczne i piersi – to niemal nierozerwalne skojarzenia. W końcu każda kobieta marzy o...
Czy powiększenie piersi jest ryzykowne?
Chyba każda kobiety marzy o pięknych i jędrnych piersiach, stąd też operacje powiększania biustu...
Breform - Biustonosz, który nosi się pod skórą
Pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych metod powiększania piersi, czyli Breform.
5 faktów i mitów o operacjach piersi
Powiększanie piersi jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem. Wzrost popularności tego typu...