A może tak zmniejszyć piersi?

Operacje plastyczne i piersi – to niemal nierozerwalne skojarzenia. W końcu każda kobieta marzy o dużych, ponętnych piersiach, a jeśli takich nie posiada – może skorzystać z pomocy chirurgii plastycznej. Jednak chirurgia plastyczna piersi to nie tylko powiększanie. Czasem matka natura bywa zbyt hojna...

A może tak zmniejszyć piersi?

Na forach internetowych mnóstwo kobiet dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat za dużych piersi. To, co pozornie powinno napawać je dumą, zamienia ich życie w koszmar. Problemy ze zbyt obfitym biustem można podzielić na trzy kategorie: psychologiczne, zdrowotne i wpływające na komfort życia.

Większość kobiet narzeka na wulgarne spojrzenia mężczyzn. Inne przeszły prawdziwą traumę już w szkole, kiedy ich ogromne piersi ściągały niezdrowe zainteresowanie rówieśników. Zamiast eksponować pokaźny biust, ukrywają go pod obszernymi ubraniami. Kobiety z bardzo dużymi piersiami rzadko czują się jak seksbomby. Przeciwnie – wstydzą się nagości, oceniają swoje piersi jako rozlane, zwisające,
bezkształtne.

Ogromne piersi wpływają także negatywnie na zdrowie. Powodują bóle kręgosłupa, pleców, szyi, ramion. Wywołują odparzenia skóry (szczególnie w upalne dni). W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa. Kobiety, zamiast chodzić z wypiętym do przodu biustem, często mają przygarbioną sylwetkę.

Za duże piersi utrudniają codzienne życie. Wiele pań narzeka na trudności w doborze odpowiednich ubrań – ogromny biust sprawia, że sylwetka staje się nieproporcjonalna, przysadzista. Wyzwaniem jest też kupienie dopasowanego biustonosza. O sporcie można zapomnieć. Duże piersi sprawiają ból podczas siedzenia czy chodzenia, jak więc w takiej sytuacji zdecydować się na aerobic czy jogging?

Problemy ze zbyt obfitym biustem są całkowicie realne, co potwierdza możliwość refundacji redukcji piersi przez NFZ. Aby zostać zaklasyfikowaną do pokrycia kosztów leczenia, niezbędne jest skierowanie wystawione przez specjalistę: ortopedę, neurologa, dermatologa czy psychiatrę.

Zbyt duże piersi – no co ty?

Pewien chirurg plastyczny, znany z komentowania urody gwiazd, powiedział niedawno, że duże piersi z upływem lat dodają zmarszczek, a nie seksapilu. Poza tym ogromny biust, któremu dodatkowo nie służy siła ciążenia, łatwo traci jędrność. Na początku roku światem szołbizu wstrząsnęła informacja, że miss-kibicek polskiej piłki nożnej zdecydowała się na zmniejszenie biustu, bo ma dość bycia wulgarną.

Chociaż coraz częściej wspomina się o zbyt dużych piersiach jak o problemie, spora część społeczeństwa nadal traktuje narzekanie na obfity biust jak fanaberie. Oczywiście najczęściej reagują tak panowie. Niektórzy zdają się w ogóle nie rozumieć pojęcia "za duże piersi". Wydaje się im ono abstrakcyjne. Karmieni pornograficznymi obrazami, wierzą w istnienie monstrualnych i niepoddających się prawom grawitacji piersi.

Nawet kobiety nie zawsze są dla siebie wsparciem w obliczu poważnej, życiowej decyzji – pomniejszyć czy nie pomniejszyć? Panie straszą się nawzajem widocznymi, nieestetycznymi bliznami. Jednak niewielka, blada blizna to nic w porównaniu z bólem i wstydem, jaki wywołuje ogromny, obwisły biust. Niestety bywa, że redukcja piersi uniemożliwia karmienie piersią. Z tego względu na operację często decydują się dopiero kobiety dojrzałe, nie planujące ciąży.

Który powód jest dobry?

Media przyzwyczaiły nas do spekulacji, która gwiazda powiększyła sobie biust i o ile rozmiarów, ale uniwersalny przepis na idealne piersi nie istnieje. Nie wszystkie kobiety decydujące się na redukcje piersi zmagają się wcześniej z uciążliwymi problemami zdrowotnymi. Operacyjne podniesienie piersi do góry, zmniejszenie ich objętości w celu nadania im pożądanego kształtu i jędrności, wycięcie zbędnej skóry, to tak samo dobre powody do operacji plastycznej, jak powiększenie małych piersi.

Warto też wiedzieć, że pomysły o ćwiczeniach, masażach czy dietach, które utrzymają duże piersi w stanie jędrności, można włożyć między bajki. Dla obfitego biustu czas jest bezlitosny i nie ma takich naturalnych metod, które sprawią, że piersi zawsze będę wyglądały atrakcyjnie.

W przypadku kiedy zbyt obfity biust sprawia ból czy uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a nie ma przeciwwskazań do operacji, decyzja o redukcji piersi powinna być oczywista.

Zdecydowałam się na operację, co dalej?

Operację redukcji piersi poprzedza oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą. To wspólnie z nim kobiety ustalają o ile rozmiarów chcą pomniejszyć piersi (możliwe jest zmniejszenie biustu z 1 do maksymalnie 4 rozmiarów) oraz omawiają w jaki sposób piersi zostaną zoperowane. Od metod operacji zależy kształt blizn pooperacyjnych – jest to pionowy ślad, odwrócona litera T lub blizna wokół otoczki sutka.

Hospitalizacja po operacji trwa 1-2 dni, po dwóch tygodniach kobiety zwykle mogą wrócić do pracy. Przez pierwszy miesiąc konieczne jest całodobowe noszenie biustonosza sportowego, który pomaga utrwalić odpowiedni kształt piersi. Ostateczny efekt operacji można zaobserwować od 3 do 9 miesięcy po operacji.

Redukcja piersi, jak każda operacja plastyczna, wymaga dużego wyczucia i kunsztu lekarskiego, dlatego ważny jest wybór doświadczonego i cieszącego się poważaniem chirurga - plastyka.

Autor: Patrycja Kaczmarzyk

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Aquafilling bodyline - nowa metoda powiększania piersi
Wiele kobiet marzy o pięknym biuście. W większości przypadków, aby skorygować jego wady trzeba...
A może tak zmniejszyć piersi?
Operacje plastyczne i piersi – to niemal nierozerwalne skojarzenia. W końcu każda kobieta marzy o...
Czy powiększenie piersi jest ryzykowne?
Chyba każda kobiety marzy o pięknych i jędrnych piersiach, stąd też operacje powiększania biustu...
Breform - Biustonosz, który nosi się pod skórą
Pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych metod powiększania piersi, czyli Breform.
5 faktów i mitów o operacjach piersi
Powiększanie piersi jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem. Wzrost popularności tego typu...