Rekonstrukcja piersi • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje
  1. Operacje plastyczne
  2. Lekarze
  3. Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi

Zabieg rekonstrukcji piersi wykonuje się u kobiet po amputacji piersi, jak również u tych, które chorują na zespół Polanda (wrodzony brak piersi). Dzięki temu zabiegowi pacjentka może wreszcie cieszyć się pięknym, kobiecym wyglądem.

Często przyczyną amputacji piersi jest nowotwór złośliwy, który zmusza do usunięcia jednej z najbardziej kobiecych i intymnych części ciała kobiety. Nowotwór piersi niesie za sobą dwa negatywne skutki dla pacjentki. Po pierwsze jest to strach przed chorobą i jej skutkami, które niestety dla wielu pacjentek okazują się być tragiczne – kończy się śmiercią. Po drugie istnieje również obawa kobiet będących po amputacji piersi o to, jak wrócić do normalnego funkcjonowania i jak one i ich partnerzy zaakceptują zmiany w ich wyglądzie. Jednakże chirurgia plastyczna i w tej dziedzinie ma bardzo wiele kobietom do zaoferowania. Jednak decyzja o wykonaniu zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od zdania onkologa, a także psychologa i niekiedy genetyka.

Kto może poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi uzależniony jest o stopnia chirurgicznie usuniętej tkanki chorobowej. Istnieją cztery rodzaje usuwania tkanki. Pierwszym jest mastektomia radykalna, która polega na usunięciu piersi w całości, łącznie ze skórą. Drugi zabieg polega na usunięciu guza wraz z otoczką. W tej sytuacji pierś nie jest naruszana, można jedynie upiększyć jej wygląd. W trzecim przypadku zabieg polega na usunięciu gruczołu piersiowego z brodawką i otoczką brodawki, a podczas ostatniego zabiegu chirurg usuwa cały gruczoł piersiowy, pozostawiając przy tym skórę z brodawką i otoczką brodawki.

Zależnie od stopnia ingerencji chirurgicznej, należy wybrać odpowiednią metodę rekonstrukcji piersi, czy też udoskonalenia jej wyglądu. Kobiety chcące poddać się zabiegowi rekonstrukcji amputowanej piersi powinny dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przemawiające za wykonaniem zabiegu. Z jednej strony zwiększa się komfort psychiczny pacjentki, a co za tym idzie pewność i siebie i świadomość swojego kobiecego ciała.

Negatywne skutki zabiegu

Jednakże z drugiej strony pacjentki muszą się liczyć z negatywnymi skutkami przeprowadzenia zabiegu, do jakich zaliczyć należy: blizny (często znajdujące się również poza obszarem piersi, np. na plecach, brzuchu), jak również nie powinny spodziewać się efektu naturalności i wyglądu identycznego w stosunku do drugiej z piersi.

Przeciwwskazania

Istnieje także wiele przeciwwskazań przed przeprowadzeniem tego typu zabiegu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na otyłość, która niestety skutecznie może wpłynąć na wystąpienie negatywnych skutków pozabiegowych. Kolejnym ryzykiem jest palenie tytoniu, które także podnosi ryzyko wystąpienia powikłań, jak również jest przyczynkiem do występowania chorób nowotworowych.

Sposoby rekonstrukcji piersi

Rekonstrukcję piersi można dokonać w dwojaki sposób: natychmiastowo, bądź rekonstrukcja odłożona w czasie. Rekonstrukcja natychmiastowa polega na usunięciu tkanki chorobowej i jednoczesnym wypełnieniu ubytku silikonowymi implantami. Tego typu zabieg nazywany jest profilaktycznym. Zabieg odłożony w czasie charakteryzuje się wykonaniem szeregu badań, działań leczniczych chorobowo zarażonego miejsca. Następnie podejmuje się działania polegające na rekonstrukcji amputowanej piersi. Istnieją trzy możliwości rekonstrukcji amputowanej piersi: rekonstrukcja własnymi tkankami, rekonstrukcja materiałami syntetycznymi oraz po przez połączenie materiałów syntetycznych i własnych. Każdy z trzech sposobów posiada swoje wady i zalety.

Głównym plusem rekonstrukcji piersi własną tkanką jest fakt, iż nie jest to materiał obcy, dzięki czemu łatwiej przyjmie się a ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze. Dzięki tego typu zabiegowi niekiedy nie jest potrzebna korekta drugiej piersi a płat brzuszny zdarza się, że służy jako wypełnienie w rekonstrukcji dużych piersi. Wadą zastosowania własnej tkanki jest dłuższy czas wykonania operacji, możliwość powstania przepukliny w miejscu pobrania materiału oraz zwiększona opieka pooperacyjna nad pacjentem.

Rekonstrukcja materiałem syntetycznym cechuje się przede wszystkim wysoką ceną, koniecznością chodzenia na aplikacje dopełniające, jak również możliwością opróżnienia implantu. Z drugiej strony istnieje wiele plusów tego sposobu rekonstrukcji piersi. Należy do nich przede wszystkim zaliczyć brak przymusu radykalnego przemieszczania płatów skórnych, jak również w razie niepowodzenia przeprowadzenie zabiegu w inny sposób.

Natomiast trzeci typ rekonstrukcji to przede wszystkim skrócenie wykonywania zabiegu oraz opieki nad pacjentką. Ponadto należy podkreślić, że w wyniku tego zabiegu nie powstaje ubytek w ścianie brzucha. Z drugiej strony zabieg ten jest polecany w szczególności kobietom szczupłym z mniejszymi piersiami, jak również występuje konieczność korekcji drugiej z piersi oraz możliwość wystąpienia komplikacji pozabiegowych.

Na czym polega rekonstrukcja?

Rekonstrukcja amputowanej piersi polega przede wszystkim na wyrównaniu asymetrii pomiędzy jedną a drugą piersią, jak również służy zwiększeniu się pewności siebie i komfortu psychicznego pacjentki. Jednakże pacjentki chcące poddać się temu zabiegowi powinny porozmawiać z lekarzem specjalistą w celu dobrania dla siebie jak najbardziej optymalnego sposobu rekonstrukcji piersi. Zabieg ten bowiem ma sprawić, że kobieta powróci do życia przed chorobą a nie zostanie poddana kolejnym próbom ingerującym w wygląd jej ciała.