Czym są pieprzyki i jak je usunąć

Czym są pieprzyki i jak je usunąć

Pewnie nie raz zastanawiałaś się nad tym, czy powinnaś zdecydować się na usunięcie pieprzyków znajdujących się na Twoim ciele lub twarzy. Dzięki Marylin Monroe i innym znanym postaciom pieprzyk stał się modny, a nawet często może dodaj uroku jego posiadaczce. Jednak trzeba być bardzo czujnym, ponieważ zwykły i ignorowany przez nas pieprzyk może być efektem zmian nowotworowych.

Czym jest pieprzyk?

Pieprzyki są to niewielkie guzki, bądź też plamki, nazywane znamionami barwnikowymi. Ciężko także stwierdzić, czy dany pieprzyk może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. I tu jest główny problem, ponieważ bardzo trudno odróżnić zwykłego pieprzyka których często mamy na sobie dziesiątki, od tego z którym powinniśmy się udać do lekarza. Dlatego, jeżeli na swoim ciele zauważyłaś(eś) pieprzyk który ma nieregularne granice, jest nierówno barwiony, zmienia się jego kształt, wydostaje się z niego ciecz lub swędzi, to udaj się do lekarza specjalisty, który podpowie nam czy i w jaki sposób możemy pozbyć się niechcianego pieprzyka. Bardzo często jednak zwracamy uwagę na zmiany skórne przejawiające się na naszej twarzy, zapominając o tym, że również ważna jest obserwacja innych partii naszego ciała. Nie należy również zapominać o tym, że pieprzyk nie lubi słońca i wizyt w solarium. Zwiększa to bowiem ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Jedna z najbardziej popularnych metod usuwania pieprzyków opiera się na wykorzystaniu lasera. Jest to idealna alternatywa dla osób, które posiadają znamiona, pieprzyki, czy też brodawki, a które jednocześnie pragną uniknąć zabiegu chirurgicznego. Przed użyciem lasera, pacjentka jest miejscowo znieczulana, dzięki czemu zabieg jest dla niej dużo bardziej komfortowym i bezbolesnym przeżyciem. Jednym z najważniejszych pozytywów użycia lasera jest fakt, iż nie pozostawia on po sobie blizn oraz obrzęków. Inny plus tego zabiegu polega na tym, że jest to zabieg bezdotykowy. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia HIV lub żółtaczką. Jedynym efektem ubocznym jest wystąpienie niewielkiego strupka w miejscu, w którym był usuwany pieprzyk. Zwykle jednak rana znajdująca się pod strupkiem goi się przez okres 2 tygodni. Zaraz po wykonaniu zabiegu można powrócić do codziennego życia, kąpieli, pracy etc. Warto podkreślić, że cena wykonania zabiegu nie jest zbyt wygórowana, ponieważ waha się w kwocie od 200 do 500 zł.

Podyskutuj o tym na naszym forum.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Inną metodą jest wcześniej wspomniane chirurgiczne usunięcie
pieprzyków. Zabieg ten polega na wycięciu zmian skórnych. Jednakże
jest ona znacznie mniej przyjemna i dogodna dla pacjenta. Choć wykonywana w znieczuleniu, to pozostawia po sobie blizny, które mogą być równie uciążliwe, co nieestetyczne. Ponadto w miejscu, w którym został zlikwidowany pieprzyk, nakładane są szwy. Bardzo ważne są dość częste wizyty kontrolne u lekarza, aby mógł stwierdzić, czy rana goi się w taki sposób, jak powinna. Jeżeli nie ma żadnych komplikacji po określonym czasie można zdjąć szwy. Zaletą tej metody jest fakt, że usunięty materiał tkankowy jest przekazany do badania histopatologicznego co pozwala na rozpoznawanie chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

Zobacz cennik operacji plastycznych.

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!
Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też...
Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Usta doskonałe? Nic prostszego
Powiększenie ust to zabieg niezwykle popularny, jednak czy jego nazwa oddaje w pełni specyfikę tej...