Autologiczne fibroblasty - wsparcie dla medycyny estetycznej

Fibroblasty to komórki skóry właściwej odpowiedzialne za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien podporowych zapewniających elastyczność skórze.
Komórki te zdolne są do wytwarzania substancji międzykomórkowej, złożonej z włókien kolagenowych, sprężystych czyli elastycznych i siateczkowych czyli retikulinowych i substancji podstawowej.
Ukraiński Instytut Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii przeprowadził badania, z których wynika że przeszczep fibroblastów powoduje zmniejszenie głębokości zmarszczek na twarzy pacjentów oraz poprawę jakości skóry. Poza tym zabiegi tego rodzaju pobudzają możliwości regeneracyjne skóry.

Czy komórki autologiczne zyskają taką popularność jak botoks?
Z analiz przedstawionych na Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie wynika, że po przeszczepie fibroblastów poprawiła się grubość skóry i jej elastyczność. Głębokość zmarszczek na twarzach badanych pacjentek została widocznie zmniejszona. Ten efekt wizualny potwierdzono w badaniach histologicznych struktury skóry.
Ukraińscy eksperci twierdzą, że najlepsze efekty terapii widoczne będą na skórze, która ma rezerwy komórkowe.
Fibroblasty działają podobnie jak osocze bogatopłytkowe. Oba te preparaty bazują na stymulowaniu naturalnych możliwości regeneracyjnych.
Prace nad wykorzystaniem tkanek autologicznych jako materiału regencyjnego zapoczątkował prof. J.V. Garcia, hiszpański naukowiec już w 2003 roku. Metoda ta zdobywa coraz większe uznanie, ponieważ zamiast stosowania botoksu czy wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy w celu odmłodzenia skóry, stosujemy materiał pochodzący z ciała pacjenta. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy podrażnień czy reakcji alergicznych.
W przypadku fibroplastów autologicznych tkanka pobierana jest z ciała pacjenta w sposób nieinwazyjny. Następnie fibroplasty są namnażane i podawane pod skórę w kilkunastu dawkach. Niestety metoda hodowli jest dosyć kosztowna stąd cena zabiegu nie należy do najniższych.
Zabieg autologiczny aktywuje komórki, które przyczyniają się do odbudowy tkanek. Jego rosnąca popularność związana jest także z jeszcze jedną istotną cechą, rewitalizacji można poddać naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną i kości. Oczywiście cała kuracja jest zawsze wieloetapowa podzielona na kilka faz, od regeneracji naskórka przez korekcję zmarszczek po zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej.