Autologiczne fibroblasty - wsparcie dla medycyny estetycznej

Autologiczne fibroblasty - wsparcie dla medycyny estetycznej

Fibroblasty to komórki skóry właściwej odpowiedzialne za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien podporowych zapewniających elastyczność skórze.

Komórki te zdolne są do wytwarzania substancji międzykomórkowej, złożonej z włókien kolagenowych, sprężystych czyli elastycznych i siateczkowych czyli retikulinowych i substancji podstawowej.

Ukraiński Instytut Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii przeprowadził badania, z których wynika że przeszczep fibroblastów powoduje zmniejszenie głębokości zmarszczek na twarzy pacjentów oraz poprawę jakości skóry. Poza tym zabiegi tego rodzaju pobudzają możliwości regeneracyjne skóry.

Fibroplasty

Czy komórki autologiczne zyskają taką popularność jak botoks?

Z analiz przedstawionych na Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie wynika, że po przeszczepie fibroblastów poprawiła się grubość skóry i jej elastyczność. Głębokość zmarszczek na twarzach badanych pacjentek została widocznie zmniejszona. Ten efekt wizualny potwierdzono w badaniach histologicznych struktury skóry.
Ukraińscy eksperci twierdzą, że najlepsze efekty terapii widoczne będą na skórze, która ma rezerwy komórkowe.

Fibroblasty działają podobnie jak osocze bogatopłytkowe. Oba te preparaty bazują na stymulowaniu naturalnych możliwości regeneracyjnych.

Prace nad wykorzystaniem tkanek autologicznych jako materiału regencyjnego zapoczątkował prof. J.V. Garcia, hiszpański naukowiec już w 2003 roku. Metoda ta zdobywa coraz większe uznanie, ponieważ zamiast stosowania botoksu czy wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy w celu odmłodzenia skóry, stosujemy materiał pochodzący z ciała pacjenta. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy podrażnień czy reakcji alergicznych.

W przypadku fibroplastów autologicznych tkanka pobierana jest z ciała pacjenta w sposób nieinwazyjny. Następnie fibroplasty są namnażane i podawane pod skórę w kilkunastu dawkach. Niestety metoda hodowli jest dosyć kosztowna stąd cena zabiegu nie należy do najniższych.

Zabieg autologiczny aktywuje komórki, które przyczyniają się do odbudowy tkanek. Jego rosnąca popularność związana jest także z jeszcze jedną istotną cechą, rewitalizacji można poddać naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną i kości. Oczywiście cała kuracja jest zawsze wieloetapowa podzielona na kilka faz, od regeneracji naskórka przez korekcję zmarszczek po zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej.

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Najnowocześniejsze metody na odmłodzenie i wygładzenie skóry
Po co pokazywać swoje niedoskonałości, skoro medycyna estetyczna już dawno znalazła sposób na...