Piękno w strzykawce - botoks

Ani słowo „kwas”, ani „toksyna” jako słowa nie kojarzą się dobrze. Wręcz przeciwnie. A jednak w medycynie estetycznej to właśnie „kwas” i „toksyna” odgrywają główne role. Zapraszamy na rozmowę ze specjalistą medycyny estetycznej lek. Przemysławem Czyżykiem.

Piękno w strzykawce - botoks

Lek. Przemysław Czyżyk: Poniekąd tak. Mówimy tu, oczywiście, o kwasie hialuronowym (wypełniacz) i toksynie botulinowej (botoks, substancja, powodująca zmniejszenie mimiki). Mimo tego, że słowa „kwas” i „toksyna” kojarzą się nam negatywnie, zabiegi z ich użyciem w medycynie estetycznej są w pełni bezpieczne.

Obie substancje są używane w medycynie estetycznej przede wszystkim do usuwania zmarszczek. Zapytam trochę naiwnie: czy mogą być zastosowane zamiennie?

Lek. Przemysław Czyżyk: Zamiennie nie, ale mogą, a czasem nawet powinny być stosowane łącznie. Toksyna botulinowa służy do redukcji zmarszczek mimicznych. Ten zabieg bez problemu wystarczy, aby usunąć zmarszczki osobom młodym. Kwas hialuronowy jest używany do wypełniania już istniejących zmarszczek statycznych, charakterystycznych dla skóry starszej. U osób, u których zmarszczki są już zaawansowane, łączy się oba zabiegi.

Czy istnieją: granica wieku lub konkretne przeciwwskazania zdrowotne dla obu preparatów? O czym bezwzględnie należy powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem ostrzyknięcia?

Lek. Przemysław Czyżyk: Zarówno botoks, jak i wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, są bezpieczne i nie mają żadnych specyficznych przeciwwskazań ani dotyczących wieku, ani dość szeroko pojętego zdrowia. Przeciwwskazania ogólne, to oczywiście alergia na podawany preparat (dlatego przed pierwszym zabiegiem należy wykonać próbę alergenową) i okres ciąży (który traktujemy zachowawczo, ponieważ nie wykonano nigdy badań klinicznych dotyczących wpływu hialuronu i/lub toksyny botulinowej na rozwój ciąży). Wykonania zabiegu odmawiamy też w miejscach objętych zakażeniem lub stanem zapalnym.

Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej muszą być wykonywane przez lekarza, czy można je wykonywać także w gabinecie kosmetycznym?

Lek. Przemysław Czyżyk:W Polsce powinien te zabiegi wykonywać lekarz przeszkolony w zakresie podawania tych preparatów. Najczęściej jest to lekarz specjalista medycyny estetycznej. W innych krajach bywa różnie. Moim zdaniem jednak, to, że w Polsce wszystkie zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry muszą być wykonywane przez lekarzy, daje pacjentom bezpieczeństwo poddania się zabiegowi.

Czy więc substancje, o których rozmawiamy, niosą za sobą jakieś ryzyko? Czy są możliwe efekty uboczne? Jak preparaty wpływają na zakres mimiki?

Lek. Przemysław Czyżyk:Jeśli zabieg będzie wykonywany przez nie przeszkoloną osobę, w przypadku toksyny botulinowej może skończyć się bardzo źle. Jeśli wykonuje go lekarz – jest bezpieczny. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w ciele człowieka. Preparat z biegiem czasu ulega całkowitemu wchłonięciu. W miejscu podania pozostawia skórę zregenerowaną, gładszą i zdrowszą. Reakcje niepożądane zdarzają się niezmiernie rzadko.

Botoksparty

Lek. Przemysław Czyżyk: Toksyna botulinowa substancją naturalną dla organizmu nie jest, ale podana przez lekarza z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności nie wywołuje niepożądanych efektów. Jedyne, czego możemy się spodziewać, to szybko ustępujące zaczerwienienia skóry i niewielkie zasinienia, które w ciągu kilku dni samoistnie znikają. Na zakres mimiki kwas hialuronowy nie ma wpływu, gdyż nie oddziałuje na mięśnie. W przypadku toksyny botulinowej istnieje zależność między wielkością zastosowanej dawki, a efektem końcowym. Są pacjenci, którzy oczekują całkowitego zniesienia mimiki czoła i tzw. „lwiej” zmarszczki między brwiami. A są i tacy, którzy chcą wygładzić czoło, ale z zachowaniem mimiki. Obie opcje są wykonalne i bezpieczne. Z czasem działanie toksyny botulinowej ustępuje i powraca naturalna mimika.

Informacji udzielał: dr Przemysław Czyżyk.

Materiał partnerski

Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej

Klinika Artplastica w ciągu ostatnich lat zdobyła wiele wyróżnień dotyczących jakości usług i higieny pracy... czytaj więcej.

Zdjęcie tytułowe: Flickr/tommerton2010

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!
Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też...
Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Usta doskonałe? Nic prostszego
Powiększenie ust to zabieg niezwykle popularny, jednak czy jego nazwa oddaje w pełni specyfikę tej...