Labioplastyka
Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe mogą być nieestetyczne, sprawiać ból podczas wielu codziennych czynności, powodować problemy w utrzymaniu higieny czy też mieć wpływ na doznania seksualne.
Rozwiązaniem tych problemów może być labioplastyka, która jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu warg sromowych większych lub mniejszych a także ich modelowaniu.
Labioplastyka jest coraz częstszym zabiegiem, nie tylko dla kobiet po porodzie. W ostatnim czasie coraz więcej kobiet zgłasza się do gabinetów aby poprawić wygląd swoich warg tym bardziej, że tego typu zabiegi przestają być tematem tabu.
Pacjentki zgłaszające się do gabinetów lekarskich skarżąc się na problemy związane z uprawianiem sportu (nie mogą np. jeździć konno lub na rowerze) czy też na problemy natury codziennej (problem z noszeniem stringów czy założeniem stroju kąpielowego) lub po prostu nie podoba im się wygląd własnych warg sromowych.
Współcześnie część środowisk medycznych i seksuologicznych opowiada się za zmianą tradycyjnego podziału na wargi sromowe mniejsze i większe i zastąpieniu go podziałem na wargi sromowe wewnętrzne i zewnętrzne, uzasadniając to między innymi problemami klasyfikacyjnymi w nierzadkich przypadkach, gdy wargi sromowe wewnętrzne są większe od zewnętrznych. Z tego też powodu tradycyjny podział może być mylący dla dojrzewających kobiet i bywa przyczyną powstania u nich kompleksów związanych z budową własnych narządów płciowych.
Przed zabiegiem
Pacjentki zdecydowane na ten zabieg muszą przygotować się na kwoty rzędu od 2 000 do 5 000. zł. Każda pacjentka musi być pełnoletnia oraz mieć wykonane wszystkie badania zlecone przez lekarza. Ważne jest to aby pacjentka była możliwie krótko po menstruacji.
Przebieg zabiegu
Wyróżnia się dwie podstawowe metody wykonywania labioplastyki, są nimi metoda TRIM oraz Wedge.
Metoda TRIM to technika resekcji krawędzi, polega na obcięciu brzegów przerośniętych warg sromowych. Procedura ta stosowana jest przez większość lekarzy, ponieważ jest najłatwiejsza do wykonania. Wadą tej metody jest widoczna blizna oraz utrata naturalnej chropowatości krawędzi warg sromowych, co skutkuje nienaturalnym wyglądem sromu. Ponad to rośnie ryzyko uszkodzenia istotnych zakończeń nerwowych.
Metoda TRIM wykorzystywana jest w przypadku, gdy założeniem zabiegu jest zmiana wyglądu brzegów warg sromowych. Znaczna część chirurgów decyduje się na redukcję warg sromowych metodą resekcji klinowej. Jest to zabieg wymagający większego doświadczenia i jest trudniejszy do wykonania, ale daje bardziej naturalny efekt.
Metoda Wedge, czyli klinowa resekcja warg polega na wycięciu tkanki w kształcie litery V. Dzięki takiemu podejściu brzegi warg sromowych zachowują swoją pierwotną naturalną fakturę. Dodatkową zaletą jest ukrycie blizny, która jest praktycznie niewidoczna. Jeśli zabieg wykonywany jest przy pełnej grubości resekcji istnieje potencjalne ryzyko uszkodzenia istotnych zakończeń nerwowych, co w efekcie prowadzi do drętwienia operowanej okolicy.
Mając to na uwadze, podczas przeprowadzania labioplastyki tą metodą podczas resekcja usuwana jest tylko część grubości wargi sromowej.
Zabieg, trwający do jednej do dwóch godzin wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub pełnej narkozie. Procedura ta wymaga olbrzymiej dokładności, ponieważ jest to obszar bardzo mocno ukrwiony i unerwiony
Po zabiegu
Ból po zabiegu nie jest mocny, najczęściej towarzyszy odczucie pieczenia a do domu pacjentka idzie na drugi dzień po operacji. Rana najczęściej goi się bez powikłań a blizny pozostają niewidoczne. Ważne jest aby prowadzić spokojny tryb życia na czas gojenia się ran, nie zaleca się także długiego siedzenia. Pamiętać należy o częstszym dbaniu o higienę.
Sam proces gojenia się ran trwa do 1 do 2 tygodni a współżycie można rozpocząć po upływie 6 tygodni. W okresie pooperacyjnym niezwykle ważny jest kontakt ze swoim chirurgiem w celu kontroli przebiegu gojenia.