Jak naturalnie wygładzić zmarszczki? Sprawdzone sposoby • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje
 1. Operacje plastyczne
 2. Jak naturalnie wygładzić zmarszczki? Sprawdzone sposoby
Jak naturalnie wygładzić zmarszczki? Sprawdzone sposoby

Jak naturalnie wygładzić zmarszczki? Sprawdzone sposoby

 • 03/04/2023
 • 0 lajków
 • 1617 wyświetleń
 • 0 komentarzy

Różnorodne zabiegi dzięki, którym możesz wygładzić lub nawet całkowicie zlikwidować zmarszczki, podzielić można na dwie grupy: chirurgiczne i niechirurgiczne.

Metody chirurgiczne

Metody chirurgiczne ogólnie określa się jako operacje plastyczne. Są to głównie zabiegi polegające na naciąganiu skóry. Metody te przynoszą najtrwalsze efekty, choć są najbardziej inwazyjnym sposobem korekcji. Wykonywane są wyłącznie przez lekarzy chirurgów plastyków, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Niosą ryzyko typowych dla operacji powikłań.

 • facelifting – ta operacja polega na odwarstwieniu skóry twarzy i szyi oraz usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry, a wygładzenie zmarszczek następuje dzięki naciągnięciu skóry. W czasie zabiegu często przesuwa się tkanki głębiej położone celem uzyskania lepszego i trwalszego efektu wygładzenia zmarszczek i poprawienia konturów twarzy i szyi.
 • terapia laserowa – zabieg laserowego wygładzania zmarszczek to działanie na włókna kolagenowe, przez co osiąga się lepsze napięcie skóry. Zabieg polega na głębokim złuszczeniu skóry promieniami lasera. Laser służy jako narzędzie, które mechanicznie ściera naskórek a także, w zależności od ilości złuszczonych warstw, wierzchnią część skóry właściwej. Terapia laserowa zaliczana jest do poważnych i skomplikowany operacji – powinna być więc wykonywana wyłącznie przez lekarzy, a po zabiegu pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą lekarza. Laserem można wygładzać zmarszczki wokół ust, oczu, na czole i szyi. Terapii laserowej nie mogą poddawać się osoby chore na cukrzycę, padaczkę i kobiety w ciąży.

Metody niechirurgiczne

Niechirurgiczne, a zarazem nieinwazyjne, metody spłycania lub likwidowania zmarszczek to:

 • terapia botulinowa – jest jedyną metodą redukcji zmarszczek mimicznych, która działa na ich główną przyczynę – mięśnie mimiczne. Za pomocą zastrzyków z botuliny połączenia miedzy nerwami a mięśniami zostają chemicznie zablokowane na określony czas. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia. Zabieg najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych, tzw. lwich, czoła oraz w okolicach oczu, tzw. kurzych łapek. Przeprowadzony może być jedynie przez przeszkolonych lekarzy, gdyż prawidłowe wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji. Zabieg trawa krótko i jest prawie bezbolesny, a efekt utrzymuje się około 6 miesięcy, czasami dłużej. Zmarszczki znikają stopniowo po 2-3 dniach do 2 tygodni. Metoda ta jest w opinii lekarzy bezpieczna, ponieważ działanie leku jest całkowicie odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń. Jedynie tuż po zabiegu mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienia. Zabiegi najlepiej powtarzać co około pół roku. Po każdym kolejnym zabiegu efekt może utrzymywać się dłużej.
  Wypełnianie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane jest w celu usunięcia fałdów nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust, bruzd między brwiami. Zabiegi wypełniania wykorzystujące kwas hialuronowy nie wywołują skutków ubocznych (kwas hyaluronowy jest identyczny z naturalnym związkiem występującym w skórze). Niewielkie obrzęki i zaczerwienienia (czasem także świąd), ustępują po kilku dniach, w zależności od wrażliwości skóry. Efekty utrzymują się kilka miesięcy (tyle czasu wchłania się preparat) i mogą być wielokrotnie powtarzane.
 • stymulacje – zabieg stymulacji polega na wstrzyknięciu kwasu polymlekowego, który stymuluje fibroblasty (włókno tkanki łącznej odpowiedzialne między innymi za tworzenie kolagenu) do produkcji włókien kolagenowych. Po pewnym czasie polimer kwasu mlekowego ulega biodegradacji, a włókna kolagenowe zwiększając grubość skóry likwidują lub zmniejszają zmarszczki.
 • peelingi, czyli złuszczanie dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Peelingi chemiczne w zależności od stosowanej substancji i czasu aplikacji można podzielić na: powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Peelingi średnio głębokie i głębokie mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy ponieważ wchodzą one w reakcję ze skórą właściwą i odsłaniają głębsze warstwy skóry. Taki sam podział dotyczy peelingów mechanicznych.
  • peelingi chemiczne – to zabiegi kosmetologiczne polegające na kontrolowanym złuszczaniu skóry na różnej głębokości za pomocą różnych substancji aktywnych: płynu Jassner’a, AHA-kwasu glikolowego, TCA- kwasu trójchlorooctowego, BHA- kwasu salicylowego, oraz peelingi łączące dwie różne substancje np. AHA i TCA. W Polsce najczęściej stosowane są kwasy AHA i TCA. Ten ostatni może być podawany wyłącznie przed dermatologów. Stosowane substancje usuwają przede wszystkim naskórek na różnym poziomie, czasem pobudzają produkcję naturalnego kolagenu. Podczas zabiegu na skórę nakłada się różne preparaty chemiczne, a następnie neutralizuje się ich działanie. Przeciwwskazania przy wykonywaniu zabiegu powinny każdorazowo być konsultowane z lekarzem, lekarzem dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, które mają wrażliwą skórę i problemy z naczynkami oraz kobiety w ciąży. Bardzo ważna jest również w okresie pozabiegowym odpowiednia ochrona skóry przed słońcem.
  • peelingi mechaniczne – przeprowadzane są za pomocą specjalnego narzędzia złuszczającego lub lasera. Głębokość peelingu zależy od siły narzędzia lub laseru i czasu ścierania skóry. Laserowe peelingi (terapia laserowa) mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy, a ponieważ są bardziej inwazyjne zalicza się je najczęściej do chirurgicznych metod wygładzania zmarszczek opisanych powyżej.

Inne zastosowania toksyny botulinowej: nadpotliwść.

wypełnianie – polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu różnych substancji:

 • kwasu hialuronowego,
 • kwasu hialunorowego połączonego z hydrożelem akrylowym,
 • mieszanki wody i polakrylamidu,
 • preparatów kolagenu.

Za metodami nieinwazyjnymi, czyli stosowaniem preparatów, które działają tylko czasowo i wchłaniają się w skórę, przemawiają dwa ważne argumenty. Po pierwsze, zabiegi, których efekty są ograniczone czasowo są całkowicie odwracalne. Jeżeli zabieg się nie uda, zostanie źle przeprowadzony lub nie spełni oczekiwań pacjentki po pewnym czasie wszelkie dokonane zmiany zanikają. Drugą ważną kwestią jest fakt, że do zabiegów czasowych wykorzystuje się związki ulegające biodegradacji. Wchłaniają się one i stąd są bezpieczne dla organizmu.

Wszystkie zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej i dermatologii estetycznej są obarczone pewnym ryzykiem, dlatego też wykonywane być powinny jedynie przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy, a nie przez kosmetyczki. W gabinetach kosmetycznych natomiast powinna odbywać się dalsza pielęgnacja skóry, tak by zapewnić najlepszy efekt wygładzenia zmarszczek.

Szybkość powstawania zmarszczek i ich stopień zaawansowania mogą być ograniczone bądź nawet powstrzymane poprzez zmianę trybu życia i odpowiednio dobrane zabiegi.

 • Udostępnij:

Dodaj komentarz