Jak skutecznie usuwać blizny? • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje
  1. Operacje plastyczne
  2. Jak skutecznie usuwać blizny?
Jak skutecznie usuwać blizny?

Jak skutecznie usuwać blizny?

  • 02/04/2023
  • 0 lajków
  • 1858 wyświetleń
  • 0 komentarzy

Blizny to uszkodzenia skóry pozostałe np. po trądziku lub głębokich ranach. Bardzo często blizny są powodem wielu kompleksów, których bardzo ciężko jest się wyzbyć. Najlepszą pomocą dla uszkodzonej powierzchni skóry i uszkodzonej psychiki i pewności siebie danej osoby jest skuteczne zlikwidowanie blizn z ciała. Jednak niewiele osób wie, że istnieje taka możliwość i jak się do tego zabrać.

Metody

Na rynku medycyny istnieje wiele metod usuwanie i niwelowania blizn. Są to między innymi metoda farmakologiczna, masaże, chirurgia estetyczna, laseroterapia, czy też stosowanie ucisków i kremów wybielających blizny.

Operacyjne usuwanie blizn

Jednym ze sposobów zlikwidowania blizn powstałych po przez uszkodzenie powierzchni skóry jest ich operacyjne usunięcie. Jest to najbardziej inwazyjna metoda, a jej niekorzystnym efektem są blizny po zabiegowe. Choć metoda ta wyglądam irracjonalna, to jednak należy mieć świadomość, że zabieg taki pozostawia po sobie ślad na ciele danej osoby. Jednak należy również podkreślić, że ślady po takim zabiegu są bardzo często nieporównywalnie mniejsze niż te, z którymi musiał do tej pory egzystować pacjent.

Laseroterapia

Najbardziej znaną i chyba jedną z najskuteczniejszych metod stopniowego usuwania blizn jest laseroterapia. W tym celu stosuje się laser Fraxel, który dociera do głębokich warstw naskórka usuwając uszkodzone komórki i powodując regenerowanie się naskórka. W przeciwieństwie do wielu innych zabiegów, laser kierowany jest miejscowo na miejsca uszkodzone. Wiązka lasera dociera zarówno do tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Naskórek nie łuszczy się, a skóra pozostaje w stanie takim, jak przed zabiegiem. Dzięki takiemu działaniu skóra nie jest nadmiernie uszkodzona a pacjent może powrócić po około 5- 7 dniach do normalnego funkcjonowania. Jedynym efektem ubocznym jest lekkie zaczerwienienie skóry.

Laser Fraxel bardzo często jest wykorzystywany w leczeniu blizn potrądzikowych, czy też przebarwień skóry. Tę metodę można stosować na praktycznie wszystkie obszary ciała. Jednak jeżeli blizny są głębokie, nie wystarczy jeden zabieg. W takich wypadkach zalecane jest kilka zabiegów w odstępie czasowym około dwóch tygodni.

Przed wykonaniem zabiegu stosuje się u pacjentów znieczulenie miejscowe. Kolejnym plusem tej metody jest fakt, iż zabieg nie zabiera zbyt wiele czasu, ok. 10- 45 min. w zależności od rodzaju blizn oraz miejsca, które jest leczone.

Laser Fraxel ma za zadanie pobudzać głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu, zatem efekt można dostrzec 2-3 miesiące po zabiegu, natomiast najlepszy efekt jest zauważalny po okresie około roku.

Jak każdy zabieg, i ten ma swoje wady. Jedną z nich jest możliwość wystąpienia obrzęku i pieczenia u pacjenta. Inną jest cena zabiegu, która skutecznie może odstraszać. Waha się bowiem w kwocie od 700 do 4500 zł.

Mikrodermabrazja

Inną, również skuteczną metodą wygładzania skóry jest mikrodermabrazja, czy też peelingi chemiczne. Takie zabiegi są mniej inwazyjne a rekonwalescencja trwa około 1-2 dni. Polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka. Zabieg jest dużo tańszy (około 100 zł), jednak aby efekty były widoczne należy go wykonać kilkakrotnie. Nie będzie on jednak idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z głębokimi ranami. Polecany jest w szczególności osobom, które borykają się z problemem przebarwień i niewielkich blizn. Skóra po zabiegu jest zazwyczaj zaczerwieniona i łuszczy się, jednak nie trwa to długo. Na drugi dzień po wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków.

Kremy i masaże

Innymi, aczkolwiek mniej inwazyjnymi metodami niwelowana blizn jest stosowanie specjalnie do tego sporządzonych preparatów. Kremy można najczęściej nabyć w aptekach. Jednak ich ceny są wysokie a skuteczność nie zawsze taka, jakiej można by się spodziewać.

Warto na koniec wspomnieć też o masażach uciskowych, które wspomaga się odpowiednimi kremami i maściami. Można również nakładać opatrunki uciskowe oraz korzystać z metody zwanej hydroterapią.

  • Udostępnij:

Dodaj komentarz