Metody usuwania tatuaży • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje
  1. Operacje plastyczne
  2. Metody usuwania tatuaży
Metody usuwania tatuaży

Metody usuwania tatuaży

  • 02/04/2023
  • 0 lajków
  • 2002 wyświetlenia
  • 0 komentarzy

Tatuaż to jedna z form ozdabiania swojego ciała. Na tatuaże decydują się bardzo często zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodsi oraz dojrzalsi wiekiem. Wiele z tych osób pragnie w ten sposób szokować swoim wyglądem, jak również zwracać na siebie uwagę otoczenia.

Jednakże bardzo często zdarza się, że w tej formie ekspresji chcą ukazać innym swoje myśli, uczucia, przekonania, czy tez filozofię życia. Nie rzadko zdarza się, że po roku lub kilku latach noszenia owego tatuażu, nasze przekonania, uczucia, czy też po prostu gust się zmieniają. W tej sytuacji nie warto popadać w kompleksy i skrzętnie zakrywać każdy skrawek swojego ciała, tak by nikt nie dojrzał naszego tatuażu. Warto zdecydować się na usunięcie tej ozdoby, które uprzykrza nam życie.

Wycięcie tatuażu

Na rynku chirurgii istnieje kilka metod usuwania niechcianych lub nieestetycznych tatuaży. Jedną z takich metod jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu tatuażu. Należy jednak podkreślić, że ta metoda nadaje się jedynie do usuwania niewielkich tatuaży. Jeżeli tatuaż byłby większych rozmiarów, należałoby dokonać przeszczepu skóry. Inną możliwością byłoby wcześniejsze wszczepienie pod skórę tak zwanego ekspandera, który wpłynąłby na rozciągnięcie skóry znajdującej się pod tatuażem. Następnym krokiem byłoby wycięcie miejsca, w którym znajduje się tatuaż. Jednak należy zaznaczyć, że wykonanie tego zabiegu pozostawia zawsze bliznę, zależnie od wielkości usuwanego tatuażu.

Dermabrazja

Kolejną metodą usuwania tatuażu jest dermabrazja. Nazwa ta może kojarzyć się z kosmetycznym zabiegiem mikrodermabrazji, który polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka. Tak i ta metoda opiera się na mechanicznym lub chemicznym usunięciu- złuszczeniu warstw skóry, aż do pozbycia się barwnika tatuażu na swoim ciele. Jednakże ta metoda niesie za sobą ryzyko. Wynika to z faktu, iż bardzo często barwnik tatuażu sięga głębszych warstw skóry, natomiast złuszczanie ich doprowadziłoby do powstania dużych, nieestetycznych blizn.

Laserowe usuwanie tatuażu

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania niechcianych tatuaży jest metoda oparta na użyciu lasera. W chirurgii stosuje się kilka laserów: d-Yag Q-switch 532, Nd-Yag Q-switch 1064. To lekarz po obejrzeniu danego tatuażu, musi zadecydować użycie którego lasera będzie najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne dla konkretnego pacjenta. Zabieg polega na tym, iż laser emituje światło, które niszczy barwnik, z którego wykonany jest tatuaż. Cała moc tego światła skupiana jest przez barwnik. W ten sposób rozbijany jest pigment na mniejsze części, które później będą pochłonięte przez komórki organizmu. Zabieg jest bardzo bezpieczny i efektywny, jednakże warto wybrać odpowiedniego specjalistę, gdyż bardzo ważne jest doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Ponadto warto podkreślić, że zabieg laserowego usuwania tatuaży jest bezbolesny, gdyż wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Często należy wykonać kilka zabiegów. Po wykonaniu zabiegu w miejscu, gdzie wcześniej był tatuaż, pojawi się zaczerwienienie a niekiedy strupki. Po upłynięciu 3 lub 4 tygodni można wykonać kolejny zabieg. Po zakończeniu kuracji należy chronić skórę przed słońcem przez okres około pół roku. Warto podkreślić, że nie należy też korzystać z solarium, jak również używać samoopalaczy. Wszystko to może bowiem wpłynąć na powstanie przebarwień na skórze pacjenta.

  • Udostępnij:

Dodaj komentarz