Waginoplastyka - plastyka pochwy
Waginoplastyka (plastyka pochwy) jest zabiegiem z dziedziny kosmetoginekologii. To wbrew pozorom standardowa operacja ginekologiczna. Przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza.

Problem ten dotyczy ponad 90 % kobiet, które urodziły w sposób naturalny. Często krocze jest specjalnie nacinane, by ułatwić poród i później dochodzi do jego zagojenia. Jednak wagina nie odzyskuje już pełnej sprawności i dlatego konieczne jest jej zwężenie, aby poprawić funkcjonalność pochwy i podnieść jakość życia seksualnego. Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia objawiającą się obniżeniem potrzeb seksualnych lub satysfakcji z pożycia seksualnego.
Na czym polega zabieg waginoplastyki?
Zabieg polega na zwężeniu pochwy i poprawie napięcia mięśni pochwy. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy.
Do etapów tej operacji należą:
- plastyka przedniej ściany pochwy
- plastyka tylnej ściany oraz plastyka krocza
Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie.

Przed operacją
Najważniejszą kwestią jest konsultacja z lekarzem. Przed samym zabiegiem należy wykonać szereg badań. Oto one:
- morfologia i grupa krwi
- badanie ogólne moczu
- koagulogram - APTT, INR, PT
- EKG - po 40 roku życia
- elektrolity
- poziom cukru
- antygen HB
Na 2 tyg. przed operacją nie wolno przyjmować leków takich jak: aspiryna i jej pochodne, wit. E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Poza tym na 3 dni przed zabiegiem należy ograniczyć palenie papierosów.
Przebieg operacji
Zabieg waginoplastyki trwa około 45 minut. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, a na życzenie pacjentki można użyć znieczulenia miejscowego i dożylnego. W okolicach wejścia do pochwy i na jej tylnej ścianie lekarz wykonuje nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało wygląd zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne. Po plastyce ściany pochwy lekarz wykonuję plastykę krocza. Uzyskane efekty to przede wszystkim zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość życia seksualnego. Operację waginoplastyki można połączyć z labioplastyką.
Czytaj więcej na temat labioplastyki: Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych
Po operacji
Po zabiegu waginoplastyki pacjentka najczęściej zostaje na noc w klinice, celem kontroli lekarskiej. Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce około 7 dni po operacji. Całkowite zagojenie się rany następuje najczęściej po tygodniu, choć z aktywnością seksualną należy wstrzymać się przez około 4-6 tygodni.
Po zabiegu pacjentka odczuwa utrzymujący się ból, który łatwo można złagodzić lekami przeciwbólowymi. Higiena intymna powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu się i delikatnym osuszaniu szwów ręcznikiem papierowym poprzez dotyk.
Czytaj także: