Plastyka ud

Plastyka ud

Plastyka ud jest operacją plastyczną usuwającą nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolic ud. Polega także na wymodelowaniu kształtu ud, uzyskaniu ich lepszego zarysu i napięcia.

Kto może się poddać plastyce ud?

Najlepszą kandydatką jest pacjentka ze znacznym nadmiarem skóry na udach i elastyczną skórą bez rozstępów. Operacje tego typu wykonywane są najczęściej u osób po znacznej utracie wagi ciała. Szczególnym wskazaniem do operacji plastyki ud jest utrata jędrności skóry oraz niezadowalający stopień napięcia mięśni. Pacjentkom, które cierpią tylko z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej zaleca się raczej liposukcję. Plastyka ud jest zabiegiem poważniejszym w porównaniu do liposukcji. Liposukcja, polegająca tylko na odessaniu tkanki tłuszczowej, w większości przypadków jest zabiegiem w zupełności wystarczającym.

Plastyka ud

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:
niestabilne nadciśnienie tętnicze
skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia
duszności w wywiadzie
stany zapalne żył
cukrzyca
nadczynność tarczycy
infekcja ropna skóry.

Niezbędne badania przedoperacyjne:
- grupa krwi
- morfologia z rozmazem
- OB
- układ krzepnięcia (APTT, INR, PT, wskaźnik Quicka)
- elektrolity
- glikemia na czczo
- HBS, HCV, EKG dla osób po 50 roku życia.

Zabieg i rekonwalescencja

Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry i ewentualnie odsysany nadmiar tkanki tłuszczowej (liposukcja). Nacięcie wykonywane jest najczęściej w pachwinie wzdłuż bocznego brzegu włosów łonowych i dalej po wewnętrznej powierzchni ud. Cięcie może mieć od kilku do dwudziestu centymetrów. Sam zabieg trwa 2,5-3,5 godziny w zależności od jego rozległości. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pod skórą pozostawiane są dreny odprowadzające niewielkie ilości krwi i wydzieliny. Operację kończy założenie uciskającego opatrunku.

Operacja plastyczna ud

Po operacji plastyki ud pacjentka z reguły pozostaje na obserwacji w klinice przez kilka dni. Przez około dwa tygodnie należy liczyć się z wystąpieniem bólu, obrzęków oraz zasinień o różnym nasileniu. W tym czasie trzeba też nosić specjalną bieliznę ułatwiającą przebieg procesów gojenia.
Aktywność fizyczna ograniczona jest przez tydzień. W tym czasie uzyskuje się normalny wygląd ud, a pełną aktywność fizyczną, łącznie z uprawianiem sportu, osiąga się po 3-8 tygodniach. Każdy pacjent otrzymuje indywidualne wskazania dalszego postępowania oraz ustalane są terminy wizyt kontrolnych.

Powikłania i złe wyniki po zabiegach występują niezwykle rzadko, jednak czasami mogą się pojawić. Najczęściej spotykane to: krwiak, zakażenie i brzeżna martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany oraz nieestetyczne blizny.

Cena zabiegu może wahać się w granicach 6000-9000zł.

Czytaj także:

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Bądź piękna na lato - zadbaj o swoje ciało już dziś!
W czasie zimy i wiosny zapominamy o niektórych zabiegach pielęgnacyjnych, co skutkuje tym, że przed...
Pożegnaj żylaki na dobre
Pękające naczynka. Są nieestetyczne, oszpecające, ale również groźne jeżeli je zaniedbamy. Teraz...
Liposukcja kolan
Liposukcja kolan jest to zabieg z zakresu chirurgi kosmetycznej pozwalający na uzyskanie lepszego...
Operacje plastyczne przed ślubem
Ślub - najważniejszy dzień w życiu każdej kobiety, a jednocześnie okazja by być piękniejszą niż do...