Plastyka nosa • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje

Plastyka nosa

Jedną z najdawniej znanych operacji plastycznych jest plastyka nosa. Choć wykonywana prawdopodobnie już w IV tysiącleciu p.n.e. w Indiach, dopiero w ostatnich 50-ciu latach zabieg ten stawał się coraz bardziej bezpieczny, a jego rezultaty końcowe przewidywalne. Świadomość ta ułatwia wielu pacjentom podjąć decyzje o poddaniu się tego typu operacji.

W dzisiejszych czasach korekcja nosa odbywa się według pewnych ścisłe określonych zasad. Zamiast tylko usunięcia garbu nosowego lub też garbku w części kostnej i chrzęstnej, często pewna część struktury chrzęstnej jest na nowo wymodelowana w strukturę nosa i przytwierdzona za pomocą szwów. Celem umocnienia konstrukcji, często dodatkowe szwy są również umieszczone między strukturą chrzęstno-kostną. Głównym zadaniem operacji jest nie tylko uzyskanie zmian estetyki nosa, ale przede wszystkim zapewnienie jego pełnej funkcjonalności.

Z biegiem czasu operacja nosa stała się zabiegiem mniej inwazyjnym, co pozwoliło na bardziej przewidywalne rezultaty. Plastyka nosa jest dzisiaj prawie zawsze wykonywana jako tzw operacja otwarta. Oznacza to, ze wystarczy tylko małe nacięcie u podstawy nosa, które pozwala chirurgowi na pełny wgląd do jego wnętrza. Technika ta pozwala na uzyskanie w pełni przewidywalnych i długotrwałych rezultatów. Nowoczesna metoda korekty nosa nie wymaga umieszczenia tamponów wewnątrz nosa po zakończeniu zabiegu. Pozwala to pacjentowi na szybszą rekonwalescencję i zmniejsza ból – obalając jednocześnie popularną opinie, ze plastyka nosa jest zabiegiem bardzo bolesnym.

Operacja nosa trwa z reguły okolu półtorej godziny i jest zabiegiem wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu na nosie pacjenta zostaje umieszczony opatrunek gipsowy, który musi pozostać nienaruszony przez okres 1 tygodnia. Po usunięciu gipsu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Na tym etapie gojenia nosa, większość siniaków powoli zanika, małe przebarwienia można zatuszować przy użyciu makijażu. W większości przypadków ostateczne rezultaty operacji nosa są widoczne po 6 miesiącach od dnia zabiegu ale właściwie od razu po zdjęciu gipsu jest widoczna wyraźna poprawa wyglądu.

Często plastyka nosa połączona jest z zabiegiem naprawy przegrody nosowej, który pozwala na przywrócenie prawidłowości oddychania pacjenta. Operacja ta ma na celu wyprostowanie przegrody – struktury dzielącej jamę nosową na dwie części, ułatwiającej proces oddychania. Zabieg ten często jest pokrywany przez ubezpieczenie zdrowotne pacjenta i może być wykonywany samodzielnie lub w połączeniu z plastyką nosa. W mojej klinice około 50% pacjentów decydujących się na korektę nosa, wymaga naprawy przegrody nosowej.

Kandydatami na operację nosa są pacjenci w przedziale od 15-80 roku życia. Zabieg ten jest bardzo popularny wśród mężczyzn. Dla wielu nastolatków dokonana korekta nosa pozwala im na uzyskanie pewności siebie jak również lepszego samopoczucia.

Korekta nosa to nie tylko zabieg estetyczny , ale również odmładzający. W miarę procesu starzenia się nos zaczyna opadać i zmiana jego kształtu na pewno pozwoli na przywrócenie świeżego wyglądu. Operacji nosa mogą towarzyszyć zabiegi liftingu twarzy, liftingu brwi, co przyniesie jeszcze bardziej pożądane przez pacjenta rezultaty.