Plastyka uszu • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje

Plastyka uszu

Niekiedy deformacje uszu bywają bardzo kłopotliwe i wzbudzają negatywne emocje wśród wielu ludzi. Dla osób borykających się z tym problemem idealnym wyjściem jest poddanie się operacji plastycznej uszu, której celem jest poprawienie wyglądu tej części ciała.

Jaki jest cel przeprowadzania korekcji uszu i dla kogo jest przeznaczony?

Głównym celem operacji plastycznych uszu jest upiększenie wyglądu zewnętrznego pacjenta oraz wymodelowanie elementów chrząstki, które nie uległy wykształceniu. Zabieg jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednakże najlepszym okresem na wykonanie korekty uszu jest okres po 6 roku życia. Bowiem wtedy jeszcze deformacja nie staje się dla dziecka dużym problemem i kompleksem, przez który jak to się niekiedy zdarza, jest alienowany przez grupę rówieśników. Ponadto w tym okresie czasu następuje już wzrost małżowiny usznej. Zabieg bardzo często wykonywany jest również u osób dorosłych, jednak wtedy jego wykonanie jest bardziej skomplikowane.

Jak przebiega zabieg korekcji uszu?

Podstawowym celem przeprowadzanego zabiegu jest zniwelowanie kąta ustawienia małżowiny usznej względem czaszki pacjenta. Sam zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz właściwym wymodelowaniu chrząstki. Niekiedy zdarza się, że lekarze zmuszeni są wyciąć część chrząstki. Do zabiegu używa się znieczulenia miejscowego .Na koniec zakłada się szwy, których celem jest również kształtowanie wyglądu uszu. Operacja plastyczna uszu trwa zwykle około 1,5 do 2 godzin.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu korekcji uszu?

Po przeprowadzonym zabiegu nie jest wymagany pobyt w klinice a pacjent spokojnie może powrócić do domu. Przez okres około 2 do 3 dni najczęściej występuje ból miejsca operowanego, który można zniwelować zażywając odpowiednie leki przepisane przez lekarza specjalistę.

Po zabiegu występuje również opuchlizna, zaczerwienienie i osłabienie czucia. Jednak te odczucia są zwykle przejściowe i ustępują po kilku dniach. Szwy zdejmowane są już po 7- 10 dniach od czasu wykonania zabiegu. Jednakże przez kolejne kilka następnych tygodni należy chronić uszy przed gwałtowną zmianą temperatur, przemarznięciem oraz różnego rodzaju urazami zewnętrznymi i wewnętrznymi uszu.

Jakie są możliwe powikłania pozabiegowe?

Niestety również w przypadku tego typu operacji mogą występować różnego rodzaju powikłania po wykonaniu zabiegu. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim miejscowe krwawienie, infekcje oraz odkształcenie, czyli tak zwana asymetria uszu, której następstwem jest powrót do wcześniej operowanej wady. Jednakże tego typu powikłania pooperacyjne występują bardzo rzadko, dlatego nie powinny być szczególnie odstraszające dla osób, które cierpią z powodu odstających i nie asymetrycznych uszu. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzenie kolejnej operacji.

Jakie są warunki przeprowadzenia zabiegu korekcji uszu?

Warunkiem przeprowadzenia tego typu zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta oraz odpowiednio dobre wyniki badań laboratoryjnych. Jednak zarówno w przypadku tego zabiegu, jak i wielu innych operacji plastycznych, istnieją przeciwwskazania. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim zaburzenia krzepliwości, stany zapalne okolic, które mają być operowane, czy też nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.

W przypadku występowania zaburzeń krzepliwości krwi należy poddać się badaniom czasu krwawienia i krzepnięcia krwi oraz badaniom morfologii i grupy krwi. Jeśli jednak po wykonanym zabiegu nie wystąpiły większe powikłania, efekty wykonanej operacji na trwałe zmieniają wygląd zewnętrzny ułożenia i wielkości uszu.

Czy zabieg korekcji uszu jest kosztowny?

Obecnie operacje plastyczne są coraz częściej wykonywane, dlatego też ceny tego zabiegu nie są tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Aktualnie koszty wykonania zabiegu korekcji uszu oscylują w kwocie od około 3000 do 5000 tysięcy złotych. W porównaniu do innych operacji plastycznych kwota ta nie jest zbyt wygórowana a efekt widoczny gołym okiem i na całe życie.

Dlaczego warto wykonać korektę uszu?

Jeżeli w dzieciństwie spotkałaś się z kpinami dotyczącymi wyglądu Twoich uszu a negatywne komentarze wpłynęły na Twoją samoocenę i pewność siebie, bez wątpienia powinnaś poddać się zabiegowi korekty uszu. Nie tylko poprawisz swój wygląd zewnętrzny ale także zapomnisz o dawnych kompleksach. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko ma niesymetryczne uszy, także warto je poddać temu zabiegowi. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo wśród rówieśników i nie będzie narażone na niepotrzebne kpiny i żarty ze strony kolegów i koleżanek.

Warto również podkreślić, że zabieg korekty uszu nie niesie ze sobą zbyt wielu powikłań i przeciwwskazań, dlatego nie należy do zbyt skomplikowanych w porównaniu do innych zabiegów. Natomiast okres rekonwalescencji jest krótki, dzięki czemu w szybkim czasie pacjent może się cieszyć pięknym i estetycznym wyglądem.