Plastyka ud • Operacje-Plastyczne.pl
Wybierz
opcje

Plastyka ud

Plastyka ud jest operacją plastyczną usuwającą nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolic ud. Polega także na wymodelowaniu kształtu ud, uzyskaniu ich lepszego zarysu i napięcia.

Kto może się poddać plastyce ud?

Najlepszą kandydatką jest pacjentka ze znacznym nadmiarem skóry na udach i elastyczną skórą bez rozstępów. Operacje tego typu wykonywane są najczęściej u osób po znacznej utracie wagi ciała. Szczególnym wskazaniem do operacji plastyki ud jest utrata jędrności skóry oraz niezadowalający stopień napięcia mięśni. Pacjentkom, które cierpią tylko z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej zaleca się raczej liposukcję. Plastyka ud jest zabiegiem poważniejszym w porównaniu do liposukcji. Liposukcja, polegająca tylko na odessaniu tkanki tłuszczowej, w większości przypadków jest zabiegiem w zupełności wystarczającym.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:
niestabilne nadciśnienie tętnicze
skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia
duszności w wywiadzie
stany zapalne żył
cukrzyca
nadczynność tarczycy
infekcja ropna skóry.

Niezbędne badania przedoperacyjne:
– grupa krwi
– morfologia z rozmazem
– OB
– układ krzepnięcia (APTT, INR, PT, wskaźnik Quicka)
– elektrolity
– glikemia na czczo
– HBS, HCV, EKG dla osób po 50 roku życia.

Zabieg i rekonwalescencja

Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry i ewentualnie odsysany nadmiar tkanki tłuszczowej (liposukcja). Nacięcie wykonywane jest najczęściej w pachwinie wzdłuż bocznego brzegu włosów łonowych i dalej po wewnętrznej powierzchni ud. Cięcie może mieć od kilku do dwudziestu centymetrów. Sam zabieg trwa 2,5-3,5 godziny w zależności od jego rozległości. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pod skórą pozostawiane są dreny odprowadzające niewielkie ilości krwi i wydzieliny. Operację kończy założenie uciskającego opatrunku.

Po operacji plastyki ud pacjentka z reguły pozostaje na obserwacji w klinice przez kilka dni. Przez około dwa tygodnie należy liczyć się z wystąpieniem bólu, obrzęków oraz zasinień o różnym nasileniu. W tym czasie trzeba też nosić specjalną bieliznę ułatwiającą przebieg procesów gojenia.
Aktywność fizyczna ograniczona jest przez tydzień. W tym czasie uzyskuje się normalny wygląd ud, a pełną aktywność fizyczną, łącznie z uprawianiem sportu, osiąga się po 3-8 tygodniach. Każdy pacjent otrzymuje indywidualne wskazania dalszego postępowania oraz ustalane są terminy wizyt kontrolnych.

Powikłania i złe wyniki po zabiegach występują niezwykle rzadko, jednak czasami mogą się pojawić. Najczęściej spotykane to: krwiak, zakażenie i brzeżna martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany oraz nieestetyczne blizny.

Cena zabiegu może wahać się w granicach 6000-9000zł.